Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biopaliwa zostały "przyklepane"

0
Podziel się:

Od 1 października 2003 udział bioetanolu jako biokomponentu w paliwach wyniesie nie mniej niż 3,5 proc. i nie więcej niż 5 proc. W 2004 roku w ogólnej ilości benzyny wprowadzanej do obrotu udział biokomponentu ma wynosić 4-5 proc

Biopaliwa zostały "przyklepane"

.

Sejm przyjął w czwartek ustawę o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych.

Zgodnie z ustawą wytwarzanie lub magazynowanie biokomponentów wymagać będzie zezwolenia, które wydawać będzie ministerstwo rolnictwa.

Ustawa określa, że do produkcji biokomponentów mogą być wykorzystywane zakontraktowane surowce rolnicze, surowce rolnicze pochodzące z produkcji własnej oraz surowy spirytus rolniczy lub surowy olej rzepakowy.

Pozwolenie na produkcję biokomponentów będą mieć tylko ci przedsiębiorcy, którzy podpiszą z rolnikami co najmniej 5-letnie umowy kontraktacyjne na dostawę surowców. Rząd co roku, do 31 października, określać będzie w rozporządzeniu na następny rok kalendarzowy minimalną ilość poszczególnych biokomponentów, jaką będzie miał obowiązek wprowadzić do obrotu producent.

Posłowie przyjęli w czwartek poprawkę, zgodnie z którą w określeniu tej ilości biokomponentów rząd będzie musiał uwzględnić także możliwości branży paliwowej.

Biopaliwa będą mogły być sprzedawane tylko z dystrybutorów specjalnie oznakowanych. Na dystrybutorze musi pojawić się także informacja o procentowej ilości zawartego w paliwie biokomponentu. Ustawa ma wejść w życie 1 października 2003 roku, z wyjątkiem przepisów dotyczących zezwolenia na wytwarzanie lub magazynowanie biokomponentów, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2003, oraz regulacji dotyczących certyfikatów i kontroli jakości biokomponenetów od 1 stycznia 2004 roku.

Za uchwaleniem ustawy głosowało w czwartek 301 posłów, przeciw było 89, wstrzymało się 28. Trafi ona teraz do Senatu.

Wcześniej, w połowie listopada, Sejm przyjął ustawę o biopaliwach, jednak w styczniu została ona zawetowana przez prezydenta.

Prezydent wskazywał na wady legislacyjne poprzedniej ustawy. Według niego, ustawa eliminowałaby z rynku produkcji biokomponentów mechanizmy rynkowe i naruszała interesy konsumentów.

Pod koniec marca Sejm przyjął prezydenckie weto do tej ustawy. Wówczas rząd skierował do Sejmu nowy projekt ustawy.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)