- taki zapis zawiera projekt tzw. ustawy ochronnej.
Podczas środowych obrad Sejm zajmował się rządowym projektem ustawy o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów po cenach dumpingowych.
Obowiązująca ustawa z 11 grudnia 1997 r. nie odpowiada w pełni standardom, jakie określono w porozumieniu WTO.
'W związku z tym konieczne jest przeredagowanie lub zmienienie treści niektórych jej przepisów. Ustawa nie odpowiada także standardom, jakie w państwie prawa powinien spełniać tego rodzaju akt ustawodawczy' - powiedział Zbigniew Kaniewski (SLD), sprawozdawca projektu.
Przykładem tego jest np. przyjęcie w obowiązującej obecnie ustawie rozwiązania polegającego na ustanawianiu środków antydumpingowych mocą decyzji wydawanej w postępowaniu niezapewniającym udziału w nim zainteresowanych stron.
Według projektu ustawy za dumping uznaje się sprzedaż towarów po cenie niższej niż cena normalna, tzn. faktycznie płacona w zwykłym obrocie handlowym w kraju eksportu, którym najczęściej jest kraj pochodzenia tego towaru.
W projekcie ustawy określono środki ochrony przed przywozem na polski obszar celny towarów po cenach dumpingowych, wyrządzającym szkodę krajowemu przemysłowi (tzw. środki antydumpingowe), oraz zasady i tryb postępowania w sprawie stosowania tych środków (tzw. postępowanie antydumpingowe).
Postępowanie antydumpingowe ma wszczynać minister gospodarki na wniosek osoby fizycznej lub prawnej, złożony w imieniu lub na rzecz polskich producentów, wytwarzających przynajmniej 50 proc. krajowej produkcji towaru identycznego lub podobnego do sprowadzanego po cenach dumpingowych.
W sprawach nieregulowanych ustawą do postępowania antydumpingowego stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
Projekt wprowadza zasadę ustalania ostatecznego cła antydumpingowego w wysokości wystarczającej do usunięcia szkody.
Reguluje również kwestie związane z poborem ostatecznych ceł antydumpingowych, a także zapewnia możliwość udziału organizacji konsumentów w postępowaniu antydumpingowym.
Wejście ustawy w życie nie spowoduje dodatkowych kosztów dla budżetu państwa.
Podczas debaty wszystkie koła i kluby parlamentarne poparły projekt ustawy. Głosowanie odbędzie się w czwartek rano.