Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Coraz mniej chętnych do budowy dróg. Jest projekt zmiany prawa

97
Podziel się:

Samorządowcy coraz częściej skarżą się, że oferty firm budowlanych przekraczają założone na inwestycje budżety. Nic dziwnego, skoro potencjalnych zleceniobiorców jest na rynku coraz mniej. Branżowa izba proponuje zmiany w prawie, które mogą ten trend odwrócić.

Drogowcy chcieliby obniżenia wadium z dotychczasowych maksymalnie 3 proc. do 1 proc.
Drogowcy chcieliby obniżenia wadium z dotychczasowych maksymalnie 3 proc. do 1 proc. (Jacek Bereźnicki)

Coraz mniej firm staje do przetargów na realizacje publicznych inwestycji. Problem dostrzega Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD), która opracowała propozycję zmiany przepisów w taki sposób, by zachęcić firmy do udziału w przetargach organizowanych przez samorządy. O sprawie informuje Puls Biznesu.

W latach 2012-16 zbankrutowało lub zostało zlikwidowanych 114 firm budowlanych i to jest jeden z powodów malejącego zainteresowania publicznymi inwestycjami. Innym powodem jest wysokie, bo wynoszące do 3 proc. kwoty zamówienia, wadium.

OIGD postuluje ograniczenie go do 1 proc. proponuje także wprowadzenie obowiązkowych zaliczek dla wykonawców oraz złagodzenie wymagań dotyczących dokumentów składanych przez firmy biorące udział w postępowaniu. Dziś zamawiający ma prawo żądać wykazu robót oddanych przez wykonawcę w ciągu pięciu lat poprzedzających złożenie oferty oraz dostaw i usług z 3 lat.

Zobacz też:
Zobacz także: Na drogi ekspresowe poczekamy dekadę? Brakuje ponad 3600 km

Zdaniem Izby, negatywnie wpływa to na konkurencyjność postępowań, gdyż ogranicza możliwość ubiegania się o zamówienie małych i średnich wykonawców.

Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach odbywa się mniej postępowań o zamówienia na inwestycje drogowe, firmy te nie mają kiedy zdobyć niezbędnego doświadczenia i potwierdzających go dokumentów.

W poprzednim roku z wnioskiem o wprowadzenie pewnych ułatwień dla podmiotów budowlanych wystąpiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

26 stycznia 2018 r. odbędzie się posiedzenie zarządu Związku Miast Polskich, który jest jednym z adresatów pisma. Dyrektor biura Związku Andrzej Porawski zapowiedział, że projekt może wtedy trafić pod obrady uczestników.

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(97)
WYRÓŻNIONE
Klient
7 lat temu
Samorządy made in PO.Byle szkodzić
Przemo
7 lat temu
W TEJ CHWILI NAWET TAKIE FIRMY JAK STRABAG PRACUJĄ GŁÓWNIE PODWYKONAWCAMI KTÓRYM OCZYWIŚCIE NIE PŁACĄ.
Hmmm
7 lat temu
Samorządy 2 lata robiły na złość rządowi,az same sobie zrobiły kuku.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (97)
mixxi
7 lat temu
Zatrudniajcie więcej bezproduktywnych urzędników! Setki milionów na premie dla nich. Za zdjęcie kotka z drzewa - medale i nagrody dla mundurowych .... Firma budująca ten kraj dostaje po tyłku. To musi zbankrutować.
Buzek
7 lat temu
syfkilamogila
Nikt
7 lat temu
500+ dla Chińczyka i drogi budżet. Polska to bogaty kraj
POVoter
7 lat temu
pisokomuchy rzadzą :D a tak psioczyli, ze za PO była fala upadłości. Po rządach pisokomuchów nie będzie już komu nawet budować chodnika. :D
Boss12345
7 lat temu
Z mafią nikt nie chce współpracować uczciwe firmy dostały nauczkę za rządów PO przetargi wygrywały firmy krzak zakładane przez partyjnych kolesi z układu na kilka miesięcy przed ogłoszeniem przetargu potem brali podwykonawców którzy odwalali czarną robotę po zaniżonych kosztach często nie dostając zapłaty bo kasa zostawała na górze zmuszano ich do robienia fuszerki i brania za to odpowiedzialności do tego partyjny nadzór nad inwestycjami zrobił swoje
...
Następna strona