Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dane nt. sytuacji gospodarczej w grudniu 2001 r. zwiększają prawdopodobieństwo obniżki stóp w styczniu br.

0
Podziel się:

Niemal wszystkie opublikowane dane nt. sytuacji gospodarczej w grudniu 2001 r. wskazały na kontynuację negatywnych tendencji w gospodarce

: spadek produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, niższy wzrost płac oraz głęboki spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, niski wzrost cen konsumpcyjnych i kolejny miesiąc deflacji cen przemysłowych oraz znaczący spadek rocznej dynamiki kredytów dla sektora niefinansowego.
Dane te oznaczają konieczność weryfikacji w dół prognoz wzrostu gospodarczego w IV kw. 2001 r. do poziomu obserwowanego III kw. 2001 r. (ok. 0,8%).

W efekcie wzrost gospodarczy w całym 2001 r. wyniesie ok. 1,2%, wobec 4% w 2000 r. Sytuacja gospodarcza w ostatnim kwartale ub.r. okazała się zdecydowanie gorsza od przewidywań – zamiast spodziewanej poprawy koniunktury oraz przyspieszenia inflacji obserwowaliśmy stabilizację bardzo niskiego tempa wzrostu PKB oraz kontynuację dezinflacji.
Z pewnością dane te zwiększyły prawdopodobieństwo redukcji podstawowych stóp procentowych na posiedzeniyu w dn. 29-30 stycznia 2001 r. Naszym zdaniem Rada zdecyduje się na obniżenie stopy operacji otwartego rynku o 1 pkt. proc.
Prawdopodobieństwo cięcia stóp już w styczniu br. oceniamy na 65%. Nie można wykluczyć, że w większej skali zostanie obniżona stopa kredytu lombardowego.

Mimo niekorzystnych danych makroekonomicznych nie oznacza to jednak, że decyzja o rozluźnieniu polityki pieniężnej w tym miesiącu jest przesądzona. Ostatnia wypowiedź prezesa NBP, prof. L. Balcerowicza, po publikacji danych nt. inflacji, że spadek CPI wynika z czynników przejściowych, które mogą się odwrócić w kolejnych miesiącach, świadczy o wahaniach przewodniczącego RPP. Ta wypowiedź jest o tyle istotna, że głos prezesa NBP – podobnie jak to było w październiku i listopadzie ub.r. – może okazać się decydujący dla wyniku głosowania. Z pewnością decyzji o obniżeniu stóp nie będą ułatwiały bardzo silne naciski polityczne na Radę oraz spotkanie przedstawicieli rządu i RPP, które odbyło się w połowie stycznia br. W taich warunkach decyzja o redukcji stawek będzie uszczerbkiem dla wiarygodności Rady. Wydaje się jednak, że przeważą czynniki makroekonomiczne i Rada stopy obniży.

gospodarka
wiadomości
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)