Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Dużo potrzeb, chętnych niewielu. Ministerstwo chce wynagradzać rodziny wspierające

87
Podziel się:

Ministerstwo Rodziny chce, by rodziny wspierające – czyli takie, które pomagają opiekunom, którzy nie radzą sobie z wychowaniem dzieci, dostawały pensje. Może to zwiększyć liczbę chętnych do niesienia pomocy.

Rodziny wspierające spędzają czas z dzieckiem i pomagają rodzicom w codziennych obowiązkach
Rodziny wspierające spędzają czas z dzieckiem i pomagają rodzicom w codziennych obowiązkach (Lech Gawuc/REPORTER)

Ministerstwo Rodziny chce, by rodziny wspierające – czyli takie, które pomagają opiekunom, którzy nie radzą sobie z wychowaniem dzieci, dostawały pensje. Może to zwiększyć liczbę chętnych do niesienia pomocy.

Aktualnie w Polsce jest 71 rodzin wspierających, czyli takich, które pomagają opiekunom, którzy nie radzą sobie z wychowaniem dzieci i istnieje ryzyko, że zostaną im odebrane. Rodzina wspierająca nie zajmuje się dzieckiem na stałe, ale, jak wskazuje nazwa, pomaga w niektórych codziennych obowiązkach, może też organizować dzieciom czas wolny, na przykład zabierać je na wycieczki.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej jest zdania, że 71 to zdecydowanie za mało i dlatego proponuje, by wprowadzić do ustawy przepis, który umożliwi gminom wypłacanie wynagrodzenia rodzinom wspierającym – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Kto może stać się rodziną wspierającą? Powinny być to osoby z najbliższego otoczenia dziecka, np. sąsiedzi lub członkowie rodziny. Nie muszą spełniać żadnych konkretnych warunków, ważne, by nie byli karani za przestępstwo umyślne. Urzędnicy ośrodka pomocy społecznej przeprowadzają z nimi rodzinny wywiad środowiskowy. Na koniec z chętnymi podpisywana jest umowa ustanawiająca rodzinę wspierającą.

Zobacz także: "Gigantyczne nieporozumienie". Emocje w programie "Money. To się liczy"

Jeśli w związku ze świadczeniem pomocy rodziny wspierające ponoszą koszty, mogą liczyć na refundację, której wysokość określa umowa. Nie są to wysokie kwoty. Przykładowo, dzielnica Bemowo zwraca do 200 zł miesięcznie na podstawie przedłożonych rachunków i paragonów.

Ministerstwo chce nowelizacji ustawy o pieczy zastępczej, ta by w zależności od zakresu obowiązków, rodziny mogły otrzymywać pensje.

Samorządy pozytywnie odnoszą się do propozycji, lecz mają wątpliwości, czy wynagrodzenie rozwiąże problem braku chętnych. Osoby, które teoretycznie mogłyby stać się rodzinami wspierającymi, często i tak pomagają dzieciom z niewydolnych rodzin, ale robią to w sposób nieformalny i nie są zainteresowane zawieraniem umów. Z drugiej strony nie wszyscy opiekunowie – choć mają świadomość, że mogą stracić dzieci – chcą "wpuścić" do swojego życia osoby z zewnątrz.

Wreszcie – świadomość tego, czym jest rodzina wspierająca, wcale nie jest wśród urzędników powszechna, więc wiele gmin nawet nie wie, że w ten sposób może próbować minimalizować problemy niewydolnych opiekunów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(87)
fifka
6 lat temu
PIS dąży do tego, że rośnie nam patologiczne i konsumpcyjne pokolenie. Kasa w budżecie się w końcu skończy i co oni zrobią wtedy? Przecież ta patologia i ich dzieci do pracy nie pójdą i nie opłacą ZUS ani podatku. Tragedia.
Guga
6 lat temu
Jasne.Niech rozdaja pieniadze.Samotne matki nic nie dostaja. Ale za 30lat ludzie beda plakac gdy zobacza e wynosi ich emerytura.To beda nasze 300 i 500zl. PiS to wcale nie obchodzi.Teraz sie nachapia i w przyszlosci beda mieli. Dajcie prace w Pl taka aby mozna bylo godnie zyc i nie wyjezdzac za granice do pracy. Bo na obecna chwile w Polsce czlowiek garva sie dorobi niz czegokolwiek. Taka jest prawda.
Omg
6 lat temu
Buahaha jaki pomysł..... :)))
Tom
6 lat temu
Jak rodzice nie mają jak wychować to lepiej dla dzieci jak dostaną nowy inny dom.co to ma być?rodzina wspierająca....cuda+
Aga
6 lat temu
Rozdawnictwo PIS i kasa od bogatych podnosząc podatki.Chcesz 4 i więcej dzieci to warunki mieszkaniowe i finansowo niech stać Cie.Zadych emerytur za wielodzietnosc.Lata pracy zawodej.500+ i 300 na start do 18 lat.Kto myśli głową na karku 1 - 2 dziecko i wychowa z studiami.
...
Następna strona