Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Rozbudowa ostatniej elektrowni węglowej w Polsce coraz bliżej. Będzie kosztowała 6 mld zł

12
Podziel się:

Konsorcjum GE Power Sp. z o.o. i Alstom Power System S.A.S będzie generalnym wykonawcą Elektrowni Ostrołęka. Gigantyczna inwestycja ma być ostatnią tego typu w Polsce.

Elektrownia Ostrołęka ma zakończyć erę węglowej energii w Polsce
Elektrownia Ostrołęka ma zakończyć erę węglowej energii w Polsce (PAP/Jarosław Sender)

Wszystko wskazuje na to, że konsorcjum GE Power Sp. z o.o. i Alstom Power System S.A.S będzie generalnym wykonawcą Elektrowni Ostrołęka. Gigantyczna inwestycja ma być ostatnią tego typu w Polsce.

Zarząd Energa SA poinformował o rozstrzygnięciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pt. "Budowa Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW". Wybór padł na konsorcjum GE Power Sp. z o.o. i Alstom Power System S.A.S. Budowa ma pochłonąć ponad 6 mld zł brutto.

Zastrzeżono równocześnie, że rozstrzygnięcie postępowania nie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zawarcie kontraktu z generalnym wykonawcą (do wyrażenia takiej zgody konieczna jest m.in. uprzednia zgoda rady nadzorczej Energi) ani z wyrażeniem zgody na wydanie polecenia rozpoczęcia prac.

Zobacz także: Zobacz także: Czy płacimy za dużo za prąd?

"Szacuje się, że nakłady inwestycyjne w związku z zawarciem umowy pomiędzy zamawiającym, a generalnym wykonawcą, do czasu wydania polecenia nie przekroczą równowartości 4 proc. ceny objętej umową" - czytamy dalej.

O zbliżającej się wielkiej budowie informowaliśmy w money.pl jeszcze pod koniec marca. Jak tłumaczono wcześniej, blok energetyczny o mocy ok. 1 000 MWe opalany będzie węglem kamiennym z wykorzystaniem najnowocześniejszych, ekologicznych rozwiązań technologicznych.

Jednocześnie według słów ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego będzie to ostatni w Polsce nowy blok energetyczny opalany węglem.

"Szacuje się, że nakłady inwestycyjne w związku z zawarciem umowy pomiędzy zamawiającym, a generalnym wykonawcą, do czasu wydania NTP nie przekroczą równowartości 4% ceny objętej umową" - czytamy dalej.

Postępowanie prowadzi spółka Elektrownia Ostrołęka S.A., której akcjonariuszami są Energa i Enea. Bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podał kwotę w wysokości 4,8 mld zł, którą zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(12)
czystegopowie...
6 lat temu
Strasznie patrzyć jak cały kraj jest zakładnikiem niewielkiej grupy górników. Umieramy przez to, tracimy kasę z naszych podatków, chorujemy i cofamy w rozwoju. Ale zadowolenie górników najważniejsze przecież. A ta elektownia to i tak na rosyjski węgiel. I po co to nam???
sufka
6 lat temu
Już ponad 85% Polek i Polaków wspiera pro-klimatyczną politykę Unii i chce aby Polska rozwijała efektywność energetyczną i OZE a nie węgiel - wynika z ostatnich badań sondażowych. Więc może rząd by to w końcu usłyszał???!!!
Pp
6 lat temu
Polska to ulomny kraj truja ludzi tym weglem trzeba zlikwidowac kopalnie
jądro
6 lat temu
A gdzie elektrownia jądrowa w Polsce? Miała być w 2020 roku.
Te kary Baal ...
6 lat temu
[QUOTE] gigantyczne kary za spalone CO2 [/QUOTE] Piękny przykład zaimplementowanego taboo. Osobiście uważam, że religijny nakaz podcierania tyłka jedną ręką a jedzenie drugą, był o wiele bardziej logiczny i zdrowy.