Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grudniowe ochłodzenie

0
Podziel się:

Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w grudniu najważniejsze wskaźniki koniunktury uległy znacznemu pogorszeniu: przemysł (- 4 pkt.), budownictwo (- 8 pkt.), handel detaliczny (- 7 pkt.)

Przemysł

Grudniowy wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym spadł o 4 pkt do poziomu minus 8 - podał w czwartek GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 18 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 26 proc. jej pogorszenie podczas gdy w listopadzie 19 proc. odczuwało poprawę a 22 proc. pogorszenie.

Ogólny klimat koniunktury jest oceniany gorzej w sektorze publicznym niż w prywatnym.

Z badań GUS wynika, że pogarszają się oceny bieżącego popytu, zarówno krajowego jak i zagranicznego.

'W związku z tym producenci decydują się na ograniczanie produkcji. Zwiększają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych' - napisał GUS.

GUS w swoim raporcie pisze, że w nadchodzących miesiącach producenci oczekują niewielkiego wzrostu popytu, co powoduje, że przewidywania produkcji charakteryzuje też ostrożny optymizm.

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal oceniana negatywnie i to mimo zmniejszających się opóźnień przy ściąganiu należności od kontrahentów.

W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy obawiają się pogorszenia swej sytuacji finansowej.

Według GUS przewidywane są dalsze znaczne redukcje zatrudnienia.

Przedsiębiorcy prognozują niewielki wzrost cen produkowanych przez nich wyrobów.

Budownictwo

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wyniósł minus 22 pkt., czyli jest gorszy od listopadowego, kiedy wyniósł minus 14 pkt. Wśród badanych przedsiębiorstw 13 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 35 proc. jej pogorszenie (w listopadzie odpowiednio było to 14 proc. i 29 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Firmy publiczne i prywatne oceniają koniunkturę negatywnie. Przedsiębiorstwa sygnalizują większy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe, bardziej znaczący w firmach publicznych niż prywatnych. Ogólna prognoza portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące jest pesymistyczna, zbliżona w przedsiębiorstwach publicznych i prywatnych.

Oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej są negatywne, dużo gorsze niż przed miesiącem. Formułowane przez przedsiębiorstwa prognozy wskazują na dalsze istotne ograniczanie produkcji w najbliższych miesiącach. Firmy prywatne oceniają swą produkcję bieżącą bardziej negatywnie niż firmy publiczne, natomiast w prognozach produkcji budowlano-montażowej firmy publiczne są nieco większymi pesymistami niż przedsiębiorstwa prywatne.

Bieżąca ogólna sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych jest oceniana nadal negatywnie, gorzej niż w listopadzie. W ciągu najbliższych trzech miesięcy należy spodziewać się dalszego wyraźnego pogarszania się sytuacji finansowej jednostek budowlanych. Przedsiębiorstwa prywatne oceniają swą bieżącą sytuację finansową gorzej niż firmy publiczne, natomiast prognozy obu sektorów w tym zakresie są zbliżone.

W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy firm publicznych i prywatnych przewidują dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych, w stopniu większym niż przewidywały prognozy sprzed miesiąca.

Według GUS nadal utrzymuje się spadkowa tendencja zatrudnienia w budownictwie, przy czym skala przewidywanych redukcji pracowników może być bardziej znacząca od prognoz z ubiegłego miesiąca, zbliżona w jednostkach sektora publicznego i prywatnego.

W grudniu utrzymuje się obserwowany od kilku miesięcy bardzo niski odsetek jednostek nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (0,7 proc.). Nadal największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z niedostatecznym popytem (sygnalizuje je - podobnie jak w listopadzie - 75 proc. przedsiębiorstw zgłaszających bariery) oraz z konkurencją ze strony innych firm (wymienianą przez 71 proc. jednostek wobec 72 proc. w listopadzie).

W porównaniu z ocenami sprzed miesiąca GUS nie odnotował znaczących zmian w odczuwaniu innych barier poza barierą warunków atmosferycznych, której znaczenie w grudniu rośnie.

W stosunku do popytu oczekiwanego w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy około 31 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt wysokie, 62 proc. jako wystarczające, a 7 proc. jako zbyt niskie. Opinie te są zbliżone do ocen wyrażanych przed miesiącem.

Handel detaliczny

Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym pogorszył się w grudniu do minus 22 pkt. z minus 15 pkt. w listopadzie.

Spośród badanych przedsiębiorstw 13 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 35 proc. pogorszenie.

Przedsiębiorstwa informują o ograniczaniu bieżącej sprzedaży, ale w mniejszym stopniu, niż w listopadzie. Zapasy w dalszym ciągu są niewystarczające.

Firmy jednak zauważają mniejsze trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych, niż miesiąc temu, ale swoją przyszłą sytuację finansową przewidują bardziej pesymistyczne, niż w ubiegłym miesiącu.

W ciągu najbliższych miesięcy firmy przewidują nadal duże zwolnienia pracowników. Natomiast ceny towarów obniżają się w tempie szybszym niż w listopadzie i w najbliższych miesiącach prawdopodobnie będą dalej spadać.

Stosunkowo najmniej pesymistycznie oceniają koniunkturę jednostki największe, zatrudniające ponad 250 osób. Najgorzej natomiast oceniają koniunkturę jednostki zatrudniające mniej, niż 9 osób.

Największe sklepy optymistycznie oceniają bieżącą sprzedaż i lepiej, niż w listopadzie, ale w najbliższym czasie spodziewają się ograniczenia sprzedaży i pogorszenia ich sytuacji finansowej.

Natomiast najmniejsze sklepy oceniają koniunkturę najbardziej pesymistycznie i gorzej, niż w listopadzie, w wyniku złych ocen bieżącej sprzedaży i słabych prognoz sprzedaży na najbliższe miesiące.

Najmniej pesymistycznie koniunkturę oceniają jednostki handlowe w branży pojazdy mechaniczne (wskaźnik koniunktury minus 15 w grudniu, wobec minus 10 w listopadzie). Najbardziej pesymistyczne z kolei oceny formułują sklepy branży meble, rtv, agd (minus 29 wobec minus 5 w ubiegłym miesiącu) i w branży włókno, odzież, obuwie (minus 28 wobec minus 13).

Wskaźnik koniunktury w branży żywnościowej kształtuje się na poziomie minus 22, wobec minus 17 w listopadzie.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)