Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IBnGR obniżył prognozę wzrostu PKB

0
Podziel się:

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) obniżył prognozę wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w tym roku do 5,6% z wcześniejszych 6,0%, poinformowali na konferencji prasowej eksperci IBnGR. / ISB /

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) obniżył prognozę wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w tym roku do 5,6% z wcześniejszych 6,0%, poinformowali na konferencji prasowej eksperci IBnGR.

„Instytut skorygował w dół prognozę i zamiast 6% mamy 5,6%. Zaszły pewne czynniki, o których nie wiedzieliśmy – wzrost cen paliw na świecie, zawirowania polityczne, które się na szczęście uspokoiły, następnie ruchy walutowe i to wszystko powoduje, że musimy skorygować prognozę” – powiedział Bohdan Wyżnikiewicz, ekspert IBnGR.

Instytut szacuje, że w IV kw. wzrost PKB wyniesie 4,9%, a głównym czynnikiem wzrostu w dalszym ciągu pozostanie szybko rosnący eksport, choć wzrośnie jednak rola spożycia indywidualnego oraz inwestycji. Eksport powinien wzrosnąć w tym roku o 11,7%, spożycie o 3,8%, a inwestycje o 5,3%.

Wyżnikiewicz powiedział też, że według prognoz Instytutu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższy w tym roku stopy procentowe jeszcze o 25 punktów bazowych, a restrykcyjne nastawienie w polityce monetarnej utrzyma jeszcze przez cały następny rok.

Według IBnGR stopa bezrobocia wyniesie na koniec 2004 roku 19,2%, a średnioroczna inflacja 3,4%.

IBnGR opiera swe prognozy na założeniach, że gospodarka światowa w latach 2004 i 2005 nadal będzie się rozwijać względnie szybko, a członkostwo w Unii Europejskiej będzie czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu dobrej koniunktury w Polsce.

Instytut zakłada też, że a w 2005 nastąpi stosunkowo szybki powrót inflacji najpierw do przedziału wahań celu inflacyjnego banku centralnego (1,5-3,5%), a następnie w pobliże celu 2,5%.

„W latach 2005 i 2006 wzrost gospodarczy będzie miał podobny przebieg jak w roku 2004. Wzrastać będzie rola popytu krajowego jako motoru rozwoju, a dynamiki eksportu i importu będą do siebie zbliżone w większym stopniu niż w latach poprzednich” - powiedział Krzysztof Łapiński z IBnGR.

„Spowolnią się nieco w porównaniu z rokiem 2004 procesy inflacyjne, niekorzystna koniunktura w budownictwie zostanie przełamana, a liczba zatrudnionych w gospodarce narodowej zacznie powoli wzrastać” – dodał.

Jednak istnieją zagrożenia dla wzrostu gospodarczego w Polsce spośród których IBnGR wymienia niestabilną sytuację polityczną, brak postępu we wdrażaniu reform strukturalnych i systemowych jak również oddalenie w czasie naprawy finansów publicznych, utrzymywanie się wysokich cen ropy na rynkach światowych jak również niska skłonność inwestorów zagranicznych do inwestowania.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)