Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN i Instytut Gaucka rozpoczęły współpracę

0
Podziel się:

Instytut Pamięci Narodowej i Urząd do spraw akt STASI podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje będą udostępniały sobie archiwa dotyczące polskich i niemieckich służb specjalnych okresu komunizmu.

Prezes IPN profesor Leon Kieres wyraził nadzieję, że dzięki umowie będą przekazywane archiwa dotyczące rozpracowywania opozycji demokratycznej, kościołów oraz emigracji, co - jak podkreślił prezes IPN - jest szczególnie ważne dla historii Polski i Niemiec.

Szefowa Urzędu do spraw akt STASI, inaczej Instytutu Gaucka - Marienne Birthler uważa, że informacje dotyczące okresu komunizmu powinny być upowszechniane.

W ramach podpisanej w Warszawie umowy szefowa Instytutu Gaucka przekazała IPN-owi część dokumentów dotyczących agenta niemieckich służb specjalnych STASI o pseudonimie Josef, który działał na terenie Polski. W materiałach są między innymi dwa zdjęcia wykonane przez agenta. Na zdjęciach jest Lech Wałęsa.

W latach 80. agent Josef inwigilował czołówkę polskich opozycjonistów.

W kontaktach z Solidarnością szpieg podawał się za opozycjonistę, wschodnioniemieckiego fotoreportera. Jego zadaniem było zbieranie informacji z prywatnego życia solidarnościowych działaczy. W zgromadzonej przez niego teczce są listy, pocztówki i zdjęcia z nieoficjalnych spotkań.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)