Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koalicja SLD-UP-PSL oczekuje od RPP odpowiedzialności za rozwój

0
Podziel się:

Koalicja SLD-UP-PSL oczekuje od RPP aktywnego udziału w realizacji gospodarczego planu ratunkowego i większej odpowiedzialności za rozwój gospodarczy kraju - głosi porozumienie koalicyjne podpisane we wtorek przez trzy partie

.

SLD-UP i PSL podpisały we wtorek porozumienie koalicyjne, które zagwarantuje nowemu rządowi większość głosów w parlamencie. SLD-UP ma 216 mandatów w 460-osobowym Sejmie, a PSL - 42 mandaty.

Skład przyszłego rządu zostanie podany w środę w godzinach popołudniowych.

'Koalicja oczekuje od RPP aktywnego udziału w realizacji tego planu (gospodarczego planu ratunkowego) i większej odpowiedzialności za rozwój gospodarczy kraju' - uzgodniły partie koalicyjne.

Maksymalnie dopuszczalny poziom deficytu budżetowego w 2002 roku ma wynieść 40 mld złotych.

'W ramach tego planu m.in. ustalono na 2002 rok maksymalny dopuszczalny poziom deficytu budżetowego (40 mld złotych) i wydatków (kwota wykonana w 2001 roku powiększona o prognozowany wskaźnik inflacji)' - czytamy w przyjętej umowie koalicyjnej.

'W 2000 roku działania rządu koalicji SLD-UP-PSL koncentrować się będą na realizacji takiego planu, traktowanego jako podstawa przyszłej poprawy warunków życia polskich rodzin' - zapowiada koalicja.

Koalicja zapowiada, że jej głównymi założeniami programowymi będzie: zmniejszenie bezrobocia; ułatwienie dostępu do edukacji; wzmocnienie zdolności rozwojowych polskiej gospodarki; wyrównanie szans; zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli; zagwarantowanie bezpieczeństwa ekonomicznego i politycznego Polski.

Umowa przewiduje też 'skuteczniejszy nadzór państwa nad majątkiem przy zapewnieniu kontroli państwa nad niesprywatyzowanymi dotychczas bankami PKO PB, BGŻ, BGK, Bankiem Pocztowym'.

Mają zostać też uruchomione mechanizmy blokujące nieuzasadniony transfer zysków za granicę przez podmioty gospodarcze.

W porozumieniu programowym SLD, UP i PSL uzgodniły 'uruchomienie procedur i analiz warunkujących podjęcie decyzji w sprawie wprowadzenia podatku importowego'.

'Przyjęto, że ewentualne przychody z tego podatku nie będą podstawą do zwiększenia wydatków budżetu' - dodali koalicjanci w umowie.

Umowa zakłada utrzymanie obecnych stawek VAT na żywność na poziomie 3 proc., na środki do produkcji rolnej na poziomie 0 proc., na materiały budowlane na poziomie 7 proc. do końca 2002 roku.

Desygnowany na premiera Leszek Miller zapowiedział, że celem koalicji będzie m.in. zmniejszenie bezrobocia, działania mające na celu wzrost gospodarczy, wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, ułatwienie dostępu do edukacji.

'Powstanie tej koalicji gwarantuje większościowy układ parlamentarny, który pozwoli wyłonić rząd, który zmierzy się z obecnymi problemami' - powiedział Miller, szef SLD, po podpisaniu porozumienia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)