Agenci CBA zatrzymali podejrzanego w Warszawie. W siedzibie firmy funkcjonariusze Biura zabezpieczyli kolejne dokumenty finansowe mogące stanowić dowody w śledztwie.
Zatrzymany został doprowadzony przez funkcjonariuszy CBA do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzuty o charakterze korupcyjnym. Trwają czynności z zatrzymanym.
Już wcześniej funkcjonariusze z Delegatury CBA w Gdańsku przy współpracy z Żandarmerią Wojskową ustalili, że w jednej ze spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej - PIT RADWAR SA może dochodzić do procederu korupcyjnego. Konkretne podejrzenia dotyczyły procesu zakupów maszyn, urządzeń i części do nich realizowanych przez zatrudnionych w logistyce tej spółki.
CBA rozpoczęło operację specjalną.
W jej wyniku, 30 czerwca br., agenci CBA zatrzymali w Warszawie dwóch pracowników logistyki spółki zbrojeniowej - w chwilę po przyjęciu gotówki stanowiącej nielegalną prowizję za zakupy części.Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku usłyszeli zarzuty korupcji gospodarczej i zostali decyzją sądu tymczasowo aresztowani.
CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać nawet od lat.
Dwa tygodnie później funkcjonariusze CBA zatrzymali przedsiębiorcę, który zawyżał wartość towarów dostarczanych do spółki z sektora przemysłu obronnego o kilkuprocentową prowizję, którą po wpłacie pieniędzy za faktury, przekazywał w ramach korzyści majątkowej pracownikowi spółki. Kolejne tygodnie to nowe zatrzymania i zarzuty - dla pracownika spółki zbrojeniowej i biznesmena działającego w branży elektroniki.
Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuratura Regionalna w Gdańsku informują przedsiębiorców, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową - istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 296a § 5 kodeksu karnego.
Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania - w tym przypadku Delegaturę CBA w Gdańsku lub gdańską prokuraturę - przez osobę, która udzieliła lub obiecała udzielić korzyść majątkową, oraz ujawnienie przez nią wszystkich okoliczności przestępstwa, przy czym musi to nastąpić wcześniej, niż organy ścigania w inny sposób dowiedzą się o tym przestępstwie.