Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Legalizacja samowoli budowlanej za darmo

0
Podziel się:

Osoby które popełniły samowolę budowlaną mogą od dzisiaj zalegalizować ją za darmo. To szansa dla wielu osób, ale nie dla wszystkich.

Legalizacja samowoli budowlanej za darmo
(PAP / EPA)

Osoby które popełniły samowolę budowlaną mogą od dzisiaj zalegalizować ją za darmo. To szansa dla wielu osób, ale nie dla wszystkich.

Budowa musi bowiem spełniać dwa podstawowe warunki: "Budowa ta musi być zakończona po 1 stycznia 1995 roku a przed 11 lipca roku 1998. Drugi warunek dotyczy tego, że w stosunku do tej samowoli nadzór nie prowadził postępowania przed 11 lipca 2003 roku" - wyjaśnia Mariola Berdysz z Europejskiego Instytutu Prawa Budowlanego.

Banaszek:
Powiększenie domu to też samowola

Jak dodaje Berdysz, zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego właścicielom samowoli postawiono jeszcze jeden warunek - obiekt musi być bezpieczny.

"Jeżeli obiekt jest niezgodny z przepisami, to trzeba go doprowadzić do zgodności z nimi, albo go rozebrać" - dodaje Mariola Berdysz.

Za legalizację domu lub innego obiektu budowlanego wybudowanego bez dopełnienia formalności trzeba było do tej sporo zapłacić - za dom jednorodzinny około 50 tysięcy złotych, za garaż połowę mniej.

Abolicja dotycząca samowoli budowlanej będzie trwać tylko do końca roku. Kto z niej nie skorzysta, drugiej takiej szansy nie dostanie.

Jak dodaje Artur Banaszek z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy, należy pamiętać, że samowolą budowlaną są również rozbudowy i nadbudowy wykonywane bez pozwoleń.

Banaszek:
Trzeba udowodnić, kiedy budowaliśmy obiekt

Banaszek dodaje, że rzadko się zdarza, aby samowolą były domy wielorodzinne. W większości przypadków dotyczy to domów jednorodzinnych i obiektów przy nich stawianych.

Co więc powinien zrobić właściciel samowoli budowlanej, aby ją zalegalizować? Przede wszystkim - jak mówi Artur Banaszek - zgłosić się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Czasu jest naprawdę mało, bo w skład dokumentów, które należy dostarczyć do inspektoratu nadzoru budowlanego jest m.in. zaświadczenie z gminy dotyczące zgodności z miejscowym planem zagospodarowania. A właśnie z tymi dokumentami w wielu miejscach w Polsce jest naprawdę trudno.

Trzeba także udowodnić datę faktycznej realizacji budowy.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)