Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lepiej w budownictwie i handlu

0
Podziel się:

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie w kwietniu wzrósł do 15. Natomiast wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym w kwietniu ukształtował się na poziomie minus 24, co oznacza poprawę w stosunku do ubiegłego miesiąca

Wzrósł wskaźnik koniunktury w budownictwie w kwietniu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie w kwietniu wzrósł do 15 - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

"W kwietniu odnotowano poprawę ogólnego wskaźnika koniunktury w budownictwie. Kształtuje się on na poziomie dodatnim, nieco wyższym niż w analogicznym miesiącu dwóch poprzednich lat. Poprawa wskaźnika w stosunku do ubiegłego miesiąca jest wynikiem przede wszystkim lepszych oczekiwań dotyczących przyszłego portfela zamówień i produkcji, a także sytuacji finansowej przedsiębiorstw" - napisał GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 34 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 19 proc. - jej pogorszenie (w marcu odpowiednio 27 proc. i 28 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Przedsiębiorstwa publiczne oceniają koniunkturę lepiej niż firmy prywatne.

Również oceny dotyczące bieżącej działalności budowlano-montażowej są pozytywne, nieco lepsze niż w ubiegłym miesiącu. "Przedsiębiorstwa nadal odczuwają spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe, ale jest on dużo mniej znaczący niż przed miesiącem" - odnotował GUS.

Ogólna prognoza portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące jest optymistyczna, lepsza od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorstwa publiczne są bardziej optymistyczne w swych prognozach niż firmy prywatne.

Ankietowani negatywnie oceniają bieżącą produkcję budowlano-montażową, ale dużo lepiej niż przed miesiącem, zwłaszcza w firmach publicznych.

Formułowane przez przedsiębiorstwa prognozy wskazują na możliwość wzrostu produkcji w najbliższych miesiącach. Prognozy przedsiębiorstw publicznych są bardziej optymistyczne od przewidywań firm prywatnych.

Ankietowane przedsiębiorstwa budowlano-montażowe nadal negatywnie oceniają bieżącą ogólną sytuację finansową, chociaż jest ona oceniana mniej pesymistycznie niż w marcu.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy spodziewają się one dalszego pogarszania sytuacji finansowej, choć mniej znaczącego niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.

W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują dalszy spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych, chociaż tempo tego spadku będzie nieco wolniejsze od prognoz sprzed miesiąca. Dotyczy to zwłaszcza jednostek należących do sektora publicznego.

GUS odnotował nadal spadkową tendencję zatrudnienia w budownictwie.

W stosunku do popytu oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy około 30 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt wysokie, 62 proc. jako wystarczające, a 8 proc. jako zbyt niskie. Opinie te są zbliżone do ocen wyrażanych przed miesiącem. Przed rokiem odpowiednie wskaźniki kształtowały się następująco: 26 proc., 68 proc., 7 proc.

Wskaźnik koniunktury w handlu wzrósł w kwietniu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym w kwietniu ukształtował się na poziomie minus 24, co oznacza poprawę w stosunku do ubiegłego miesiąca - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

"W kwietniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nadal negatywnie, gorzej niż przed rokiem, chociaż mniej pesymistycznie niż w marcu bieżącego roku. Na sytuację taką wpływają lepsze w stosunku do ubiegłego miesiąca oceny zarówno bieżącej, jak i przyszłej sprzedaży oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw" - napisał GUS

W kwietniu wśród badanych przedsiębiorstw 12 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 36 proc. - jej pogorszenie (w marcu odpowiednio 11 proc. i 40 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa handlowe sygnalizują nadal ograniczenia bieżącej sprzedaży, chociaż znacznie mniejsze niż przed miesiącem.

Utrzymują się trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych. Przyszła sprzedaż może być mniej ograniczana niż prognozowano w marcu. W efekcie zamówienia na towary będą się zmniejszać w stopniu wolniejszym niż w ubiegłym miesiącu. Przewidywana na najbliższe miesiące sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana nieco mniej pesymistycznie niż w marcu. Odnotowywany przez GUS niedobór zapasów utrzymuje się na podobnym do marca poziomie. Bieżące ceny towarów obniżają się w tempie nieco szybszym niż miesiąc wcześniej.

W najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa przewidują natomiast niewielki wzrost cen. Należy oczekiwać dalszych zwolnień pracowników, choć nieznacznie mniejszych niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.

W przekrojach według klas wielkości, wszystkie jednostki handlowe oceniają koniunkturę negatywnie, choć mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Jedynie jednostki duże o liczbie pracujących 250 i więcej osób formułują gorsze oceny niż w ubiegłym miesiącu (wskaźnik wynosi minus 0,4 w kwietniu wobec plus 1 w marcu).

Najgorzej oceniają koniunkturę jednostki najmniejsze o liczbie pracujących do 9 osób (minus 36 w kwietniu, minus 44 przed miesiącem).

Negatywne są też oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego. Najmniej pesymistyczny wskaźnik koniunktury notuje się w branży pojazdy mechaniczne (minus 13 w kwietniu wobec minus 18 w marcu), najbardziej pesymistyczny - w branży: włókno, odzież, obuwie (minus 40 wobec minus 48 w ubiegłym miesiącu).

Wskaźnik koniunktury w branży żywnościowej kształtuje się na poziomie minus 22 (wobec minus 32 przed miesiącem), a w branży: meble, rtv, agd - minus 24 (wobec minus 12 w marcu).

budownictwo
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)