Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

LOT przystępuje do Star Alliance

0
Podziel się:

PLL LOT podpisały z niemiecką Lufthansą porozumienie o współpracy, które ma doprowadzić do przystąpienia LOT-u do lotniczego sojuszu Star Alliance kierowanego przez Lufthansę - poinformował LOT w czwartek w komunikacie

.

'Podpisanie dzisiejszego porozumienia otwiera nam drogę prowadzącą do członkostwa w aliansie Star' - powiedział na konferencji prasowej Jan Litwiński, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT. Minister skarbu Wiesław Kaczmarek dodał, że wchodzenie LOT-u do sieci aliansu kierowanego przez Lufthansę rozpocznie się w czerwcu.

'Myślę, że LOT zostanie pełnoprawnym członkiem aliansu w przyszłym roku, wcześniej kandydatura polskiego przewoźnika musi zostać zaakceptowana przez zarząd sojuszu' - powiedział Kaczmarek.

Według prezesa Litwińskiego, dzięki podpisanemu porozumieniu pasażerowie otrzymają ofertę przewozową bogatszą i lepiej dostosowaną do ich potrzeb.

Obie linie pozostaną niezależnymi narodowymi przewoźnikami zachowując swoją tożsamość oraz rozwijając swoje porty macierzyste. Od 1 czerwca zacznie natomiast obowiązywać podpisana przez LOT i Lufthansę umowa code-share o wspólnej eksploatacji bezpośrednich połączeń Polska-Niemcy obsługiwanych przez te dwie firmy.

Minister skarbu podtrzymał chęć przeprowadzenia oferty publicznej LOT-u.

'Nie wycofujemy się z koncepcji przeprowadzenia publicznej oferty akcji LOT-u' - powiedział. Dodał, że w ofercie publicznej znajdą się akcje, które posiada Skarb Państwa. Obecnie jest to pakiet prawie 68 proc. akcji.

Zdaniem min. Kaczmarka w rękach Skarbu Państwa powinno pozostać nie mniej niż 10 proc. akcji LOT.

'Jeżeli chodzi o strukturę właścicielską, myślę, że trzeba konsekwentnie prowadzić politykę, która będzie opierała się na tym, że poziom obecności Skarbu Państwa w tym przedsiębiorstwie zostanie sprowadzony do minimum 10 proc.' - powiedział minister skarbu.

Dodał, że przygotowania do oferty publicznej rozpoczną się dopiero po decyzji o dalszych losach pakietu 25 proc. akcji LOT-u, które należą do syndyka zbankrutownego towarrzystwa SwissAir.

Kaczmarek podkreślił, że decyzja o włączeniu LOT-u do aliansu Star może pomóc syndykowi SwissAir w podjęciu decyzji, komu sprzedać akcje polskiego przewoźnika.

Według prasy zainteresowanie kupnem akcji LOT wykazywał skandynawski SAS.

LOT poszukiwał nowego partnera strategicznego po bankructwie Swissair Group, firmy, która była inwestorem strategicznym LOT-u i kierowała aliansem lotniczym Qualiflyer.

Szwajcarzy zostali strategicznym inwestorem LOT-u w listopadzie 1999 roku. Objęcie 37,6 proc. akcji polskiego przewoźnika kosztowało ich prawie 184 mln USD.

W podwyższeniu kapitału spółki, do którego doszło w listopadzie 2001 roku, bankrutująca Swissair Group nie uczestniczyła. Udział Skarbu Państwa wzrósł wtedy do 67,96 proc., a Swissair Group spadł do 25,1 proc. Pakiet akcji pracowniczych zmniejszył się do 6,94 proc.

PLL LOT SA zanotowały w 2001 roku stratę netto w wysokości 639,1 mln zł wobec 28,2 mln zł zysku netto w 2000 roku. Prezes LOT Jan Litwiński powiedział PAP w połowie marca, że spodziewa się dodatniego wyniku finansowego w tym roku.

Spółka w 2001 roku przewiozła ponad 3,2 mln pasażerów, o 15 proc. więcej niż w 2000 roku, kiedy z usług LOT-u skorzystało prawie 2,8 mln osób.

Do aliansu Star należy 14 przewoźników, m.in. Austrian Airlines i Air Canada.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)