Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Regionalne lotniska rosną w siłę. Liderem port w Krakowie

3
Podziel się:

Regionalne polskie lotniska obsługują coraz większą liczbę pasażerów. W tym roku z 14 portów lotniczych skorzystało 19 mln osób. To o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2016 r.

Pod względem wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów, liderem jest lotnisko w Krakowie.
Pod względem wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów, liderem jest lotnisko w Krakowie. (pixabay.com)

Po trzech kwartałach 2017 r. 14 polskich portów regionalnych obsłużyło o 2,4 mln więcej pasażerów w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Zobacz także: Polska zagłębiem tanich linii lotniczych

Jak poinformował w poniedziałek Związek, w trzecim kwartale roku, tradycyjnie najlepszym dla europejskiej branży lotniczej, z siatki połączeń polskich portów regionalnych skorzystało ponad 7,7 mln podróżnych, czyli o ok. 950 tys. więcej w porównaniu z okresem od lipca do końca września minionego roku.

W pierwszym kwartale 2017 r. w regionach obsłużono 4,6 mln podróżnych, czyli o ok. 450 tys. więcej (o 10 proc.) w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 r. W drugim kwartale 2017 r. - 6,65 mln pasażerów, o ok. 990 tys. więcej (o 17 proc.) niż w okresie od kwietnia do czerwca 2016 r.

Kraków liderem, za nim Katowice

Pod względem wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów, liderem w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. pozostało krakowskie lotnisko, które obsłużyło o 584 tys. osób więcej, niż w tym samym okresie 2016 r. Drugie okazały się Katowice, gdzie ruch wzrósł o 531 tys. pasażerów, a trzeci Gdańsk z ruchem pasażerskim większym o 480 tys. podróżnych.

Po trzech kwartałach 2017 r. polskie porty regionalne odnotowały 61-proc. udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce (podobny udział miały w całym 2016 r.). Tylko dwa z 14 polskich portów regionalnych nie miały w tym czasie wzrostu ruchu.

Wakacje dobre dla regionalnych lotnisk

Jak ocenił kierujący związkiem szef Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem, Artur Tomasik, tegoroczne wakacje zgodnie z przewidywaniami okazały się dobre dla portów regionalnych.

- Motorem kilkusettysięcznego wzrostu liczby pasażerów w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu byli przewoźnicy operujący na trasach regularnych. Z kolei w Katowicach i Poznaniu na wysoką dynamikę wzrostu ruchu większy wpływ miały czartery - wskazał Tomasik.

- Cieszy rozwój mniejszych portów, które obsługują poniżej miliona pasażerów rocznie. Z tego grona szczególnie widoczne, znaczące wzrosty liczby podróżnych odnotowały: Szczecin, Lublin i Rzeszów - zaznaczył prezes ZRPL.

W całym 2016 r., spośród 34,1 mln pasażerów obsłużonych we wszystkich polskich portach lotniczych, z lotnisk regionalnych skorzystało 21,2 mln osób (udział na poziomie 62 proc.). Zrzeszający te lotniska związek prognozuje, że w 2017 r. obsłużą one powyżej 24 mln pasażerów, osiągając wzrost na poziomie ok. 15 proc.

Według organizacji do takiego prognozowanego wyniku w znacznej mierze powinna przyczynić się szybko rosnąca siatka połączeń regularnych. W letnim rozkładzie lotów w ofercie portów regionalnych pojawiło się ponad 80 nowych tras.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
WYRÓŻNIONE
Radomiak
7 lat temu
A jak ma sie Radom w tym zestawieniu... ?
pilot
7 lat temu
super.... to ile nadal dokładamy kazdego roku do lotnisk regionalnych ?
Karol
7 lat temu
Zlikwidować lotnisko f16 w Poznaniu!! Nie dość, że hałasuja samoloty pasażerskie to jeszcze efki dokuczają Poznaniakom niemal codziennie!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (3)
Karol
7 lat temu
Zlikwidować lotnisko f16 w Poznaniu!! Nie dość, że hałasuja samoloty pasażerskie to jeszcze efki dokuczają Poznaniakom niemal codziennie!
pilot
7 lat temu
super.... to ile nadal dokładamy kazdego roku do lotnisk regionalnych ?
Radomiak
7 lat temu
A jak ma sie Radom w tym zestawieniu... ?