Dwukrotny mistrz świata Formuły 1 opowiada o podejmowaniu ryzyka w kryzysowych sytuacjach. Wybitny historyk mówi z kolei o ryzyku Bitwy Warszawskiej i strategii odzyskiwania niepodległości. Tak w poniedziałkowy wieczór w Reducie Banku Polskiego w Warszawie zainaugurowano nowy projekt Polskiej Fundacji Narodowej - ”100 x 100”.
Sto wpływowych, utalentowanych i znanych postaci na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Aktorzy, sportowcy, artyści, liderzy opinii - wszystkich łączy jedna cecha. Mówiąc o swoim sukcesie i doświadczeniach, odniosą je do historii naszej ojczyzny w sposób, który będzie atrakcyjny dla zagranicznego odbiorcy. Tak wygląda koncepcja nowego projektu Polskiej Fundacji Narodowej, która pod nowym kierownictwem zamierza aktywnie włączyć się w obchody niepodległościowe. Jak plany przekładają się na praktykę, mogliśmy się przekonać podczas pierwszego, transmitowanego w internecie, wydarzenia z cyklu ”100 x 100”.
Bitwa i for wyścigowy
10 września, tuż po godzinie 20, 10 września w Reducie Banku Polskiego w Warszawie w dwóch panelach dyskusyjnych wystąpili – w pierwszej części- brytyjski filmowiec i znany bloger Patrick Ney i polski historyk, dr. Hab. Jan Szumski. W drugiej natomiast legenda Formuły 1 Mika Hakkinen oraz wieloletni komentator i ”człowiek instytucja” w świecie tych prestiżowych wyścigów, Mark Gallagher. Mieliśmy zatem do czynienia z konfrontacją tematów, które pozornie więcej dzieli, niż łączy; pole bitwy i tor F1. Czy można znaleźć ich wspólny mianownik?
Już po wspólnym złożeniu kwiatów przed pomnikiem bohaterów Powstania Warszawskiego prezes PFN Filip Rdesiński w swoim wystąpieniu dając zapowiedź dyskusji, przywołał obydwie te rzeczywistości w kontekście podejmowania ryzyka w warunkach wysokiego stresu, celnych decyzji pod presją czasu, oraz komunikacji i błyskawicznego wyciągania wniosków.
- Pod tym względem Polacy i Finowie, którzy bohatersko bili się z Rosjanami o własną wolność podczas wojny zimowej, również mamy wiele wspólnego - dodał Rdesiński.
Ryzyko i celne decyzje
O pierwszym aspekcie ryzykownych decyzji mogliśmy podsłuchać podczas dyskusji Neya i dr. hab. Szumskiego, którzy krok po kroku analizowali przyczyny, stojące za ostatecznym sukcesem wojsk polskich, pokonujących bolszewików pod Warszawą w roku 1920. Jak przekonywali paneliści, to umiejętność podejmowania ryzyka i szybkiej analizy sytuacji polskich dowódców przełożyły się na ich sukces w tym kluczowym dla przyszłości Europy momencie.
Właśnie na ten temat, przechodząc przez kolejne etapy kariery ”latającego Fina”, Mark Gallagher rozmawiał z dwukrotnym mistrzem F1 - Miką Hakkinenem, który rozpoczął swoje wystąpienie od przytoczenia kilku anegdot ze spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.
Goście PFN rozmawiali z szefem rządu o historii Polski.
To jednak nie historia, a codzienne zmagania się z przeciwnikami i samym sobą w jednej z najbardziej wymagających dyscyplin sportu na świecie, zdominowała opowieść Hakkinena.
- Gdy siadasz za kierownicą bolidu, wiesz, że na twój sukces pracuje zespół składający się z setek osób i warty miliony dolarów sprzęt, zawsze będziesz czuć presję. Za każdym zakrętem zastanawiasz się, co jeszcze można poprawić, jak się skupić, co zmienić w życiu, aby być lepszym - zdradzał kulisy swojej pracy.
Mistrz F1 liczy na powrót Kubicy
Fin opowiedział również zgromadzonej w reducie publiczności, jak ważna jest w podobnych sytuacjach dobra komunikacja, wyciąganie wniosków z porażek i nieustanna analiza własnych słabości.
W tym kontekście stwierdził, że liczy na powrót do Formuły 1 Roberta Kubicy.
- To kierowca z niesamowitym talentem. Mam nadzieję, że wróci, trzymam za niego kciuki!
To byłaby niesamowita historia i motywacja dla młodych ludzi, którzy chcą się podnieść po trudnych kontuzjach - stwierdził Hakkinen.
Jak zapowiada Polska Fundacja Narodowa, poniedziałkowe spotkanie, to dopiero przedsmak kolejnych, na których możemy się spodziewać nazwisk z pierwszych stron gazet. Za każdym razem zaproszeni goście podczas swojej wizyty be?da? brali udział w licznych spotkaniach, dzięki którym poznają Polskę jako kraj nowoczesny z bogata? historia? i kultura?.
Relacje z wizyt będą zamieszczane m.in. na profilach społecznościowych osób biorących udział w projekcie ”100 x 100”, dzięki czemu zwie?kszony zostanie zasie?g przekazu, który kierowany jest głównie do odbiorców zagranicznych.