Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Jasnej Górze uczczono 13 tysięcy policjantów zamordowanych na Wschodzie

0
Podziel się:

Po raz pierwszej w historii polskich służb policyjnych kilkuset policjantów reprezentujących wszystkie komendy wojewódzkie w Polsce pielgrzymowało 29 września na Jasną Górę. W kaplicy Cudownego Obrazu odsłonięto tablicę upamiętniającą 13 tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej - jeńców wojennych zgładzonych podczas II wojny światowej na Wschodzie.

Tablicę poświęcił prymas Polski kardynał Józef Glemp, w uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe wszystkich komend wojewódzkich, kompania honorowa i orkiestra reprezentacyjna Policji. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych, w tym podsekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji Zenon Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.
W homilii biskup Marian Duś, krajowy duszpasterz policji, przypomniał, że modlimy się o to, by ofiara z życia policjantów nie została zapomniana. - "Ci zamordowani policjanci, mówił biskup Duś, są Bożym łanem, który zajaśnieje blaskiem zmartwychwstania w dniu ostatecznym".
Tablicę odsłonił syn zamordowanego w Miednoje policjanta, Witold Banaś. Władysława Policzkiewicz, córka zamordowanego w Ostaszkowie funkcjonariusza, umieściła w tablicy relikwie - części mundurów policyjnych, wydobyte ze zbiorowej mogiły w Miednoje.
Nadinspektor Władysław Padło zastępca komendanta Głównego Policji podkreślił w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną, że policjanci zamordowani w czasie II wojny są dla współczesnych przykładem bohaterstwa.
Płaskorzeźbę nawiązującą do pomnika znajdującego się na cmentarzu w Miednoje przed miesiącem poświęcił podczas mszy świętej na Błoniach Krakowskich Ojciec Święty Jan Paweł II. Została ufundowana ze składek policjantów i Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku".
Tablicę z brązu zaprojektował i wykonał warszawski plastyk Eugeniusz Kozak. Ma ona formę płaskorzeźby, nawiązującej do pomnika znajdującego się na cmentarzu w Miednoje. W czasie odsłonięcia zostaną w niej umieszczone relikwie - części polskich mundurów policyjnych, wydobyte z grobów w Miednoje.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)