Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ochrona rynku stali przed nadmiernym importem w II połowie lipca

0
Podziel się:

O pozwolenie na przywóz poszczególnych produktów bez opłaty dodatkowej będzie można wnioskować do MG przez 21 dni od wejścia rozporządzenia w życie.

Instrumenty ochrony rynku stali - dodatkowe cła wyrównawcze i kontyngenty - mają wejść w życie w drugiej połowie lipca - poinformowało Ministerstwo Gospodarki w środowym komunikacie.

'W drugiej połowie lipca 2002 roku planowane jest wprowadzenie tymczasowego środka ochronnego na przywóz na polski obszar celny niektórych produktów stalowych, w postaci dodatkowej opłaty celnej, z jednoczesnym ustanowieniem wielkości przywozu, nie objętego tą opłatą' - napisano w komunikacie resortu.

W komunikacie nie podano szczegółów planowanych regulacji.

O pozwolenie na przywóz poszczególnych produktów bez opłaty dodatkowej będzie można wnioskować do MG przez 21 dni od wejścia rozporządzenia w życie.

Dodatkowa opłata celna nie będzie nakładana na towary nadane do przewozu (według dokumentów przewozowych) przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Według wcześniejszych zapowiedzi wiceministra gospodarki Andrzeja Szarawarskiego ochrona (tzw. ochrona tymczasowa, wprowadzana na 200 dni) obejmie 10 grup towarowych. Oznacza to brak objęcia ochroną dwóch grup towarów, których dotyczy wszczęte w czerwcu postępowanie ochronne: prętów walcowanych na gorąco w kręgach ze stali niestopowej oraz kształtowników zimnogiętych.

Szarawarski podkreślił, że cła i kontyngenty wprowadzone będą wobec tych produktów, w stosunku do których da się wykazać szkodę ponoszoną przez krajowych producentów.

Według propozycji Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, która przygotowała projekt ochrony rynku stali i złożyła stosowny wniosek w MG, do której wcześniej dotarła PAP, roczne kontyngenty miałyby mieć wielkość od zera do 300 tys. ton w zależności od towaru, a cła od 11 do 26 proc. w zależności od tzw. podcięcia cenowego towarów zagranicznych wobec polskich i ewentualnego zaniżenia ceny.

Cła w wysokości 26 proc. Izba zaproponowała na wyroby walcowane na gorąco płaskie o szer. 600 mm i więcej ze stali niestopowej (kontyngent 300 tys. ton rocznie), wyroby walcowane płaskie ze stali niestopowej, powlekane - ocynkowane i lakierowane (kontyngenty po 100 tys. ton) oraz rury bez szwu (kontyngent 30 tys. ton), a także pręty walcowane na gorąco w kręgach ze stali niestopowej (kontyngent 50 tys. ton), których jednak ochrona nie obejmie.

Według propozycji Izby cła na poziomie 25 proc. dotyczyć mają surówki i surówki zwierciadlistej w gąskach (zerowy kontyngent dostępu), blach transformatorowych i prądnicowych (kontyngent 5 tys. ton) i rur ze szwem o średnicy 406,4 mm i poniżej (kontyngent 40 tys. ton). W tej grupie miały również znaleźć się kształtowniki zimnogięte (kontyngent 40 tys. ton), których ochrona nie obejmie.

Na pozostałe pręty walcowane na gorąco ze stali niestopowej Izba proponowała wprowadzenie cła w wysokości 22 proc. i zerowego kontyngentu dostępu. Wyroby walcowane na zimno płaskie o szer. 600 mm i więcej ze stali niestopowej miałyby być objęte cłem w wysokości 18 proc. i kontyngentem 150 tys. ton. Kształtowniki walcowane na gorąco ze stali niestopowej objęłoby 11-proc. cło przy kontyngencie 16,5 tys. ton.

Wprowadzenie ceł i kontyngentów ma na celu ochronę polskich producentów, którzy w ostatnich latach w coraz większym stopniu tracili krajowy rynek. W ubiegłym roku import wyniósł około 46 proc. polskiego zużycia wyrobów stalowych. W tym roku może przekroczyć 50 proc. Importerzy, spodziewając się wprowadzenia ceł, w ostatnim czasie usiłują wwieźć do kraju jak najwięcej tańszej, importowanej stali.

W ubiegłym roku do Polski napłynęło 3,1 mln ton stali. Polski eksport wyniósł około 3,9 mln ton, z czego 1,7 mln ton do krajów UE. W imporcie do Polski dominują wyroby wysokoprzetworzone, np. rozmaite blachy stosowane m.in. w budownictwie. Ujemne saldo polskich hut w obrotach z zagranicą w tym roku wyniesie około 600 mln USD.

Pierwszym krokiem podjętym w celu ochrony polskiego rynku stali było ustanowienie 26 marca tego roku automatycznej rejestracji obrotu w przywozie niektórych wyrobów hutniczych. Pozwala to na pełne monitorowanie importu wyrobów stalowych.

Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia na import stali - cła w wysokości 15-30 proc. z zachowaniem kontyngentów - w celu ochrony sektora stalowego w państwach Piętnastki. Weszły one w życie na początku kwietnia. Była to reakcja na podwyższenie przez USA ceł na importowaną stal. 5 marca Bush ogłosił decyzję o nałożeniu ceł sięgających do 30 proc. na pewne rodzaje stali importowanej do USA.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)