W nowej wersji projektu nowelizacji ordynacji podatkowej brak zapisu zobowiązującego banki do przekazywania fiskusowi w systemie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego dobowych wyciągów z rachunków przedsiębiorców. Propozycje te nie podobały się środowisku bankowemu.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji Ministerstwo Finansów umieściło nowy projekt nowelizacji ordynacji podatkowej.
Zakłada on m.in., że dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być dokumenty zgromadzone w ramach działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej.
Projekt wyłącza też przepisy o stosowaniu tajemnicy skarbowej w przypadkach niezłożenia przez podatnika deklaracji podatkowej, nieujęciu w niej istotnych informacji, niedokonaniu zapłaty podatku.
Zakłada również, że organ podatkowy może udostępnić niektóre informacje o podatniku, na wniosek jego kontrahenta.
W nowej wersji projektu brak jest propozycji, która była w poprzednim projekcie nowelizacji.
Zakładała ona, że od września br. banki miałaby przekazywać fiskusowi w systemie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego dobowe wyciągi z rachunków przedsiębiorców. Obowiązek ten nie dotyczyłby najmniejszych firm.
Przeciw tym propozycjom protestował m.in. Związek Banków Polskich, twierdząc, że banki nie zdążą przygotować się do raportowania JPK na 1 września.
W czerwcu br. Mariusz Zygierewicz z ZBP mówił, że projekt ten jest niemożliwy do wdrożenia także dlatego, bo banki nie wiedzą, jaki jest zakres podmiotów objętych obowiązkiem informowania o rachunkach.