Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież - msza rozpoczęta

0
Podziel się:

W Watykanie rozpoczęła się uroczysta msza na placu świętego Piotra z okazji 25-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża. Bierze w niej udział wiele tysięcy wiernych, w tym delegacje państwowe i kościelne z całego świata.

Na mszę przyjechało około 10 tysięcy Polaków.

Na mszę przybyli prezydent Aleksander Kwaśniewski, jego poprzednik Lech Wałęsa i były premier Tadeusz Mazowiecki. Jest prezydent Włoch Carlo Azeglio Campi i para książęca z Liechtensteinu. Stany Zjednoczone reprezentuje szwagierka prezydenta, Columba Bush. Jest także były sekretarz generalny ONZ Javier Perez de Cuellar.

Do Watykanu nie przestają napływać życzenia dla Jana Pawla II. Od szefów państw, rządów i zwykłych ludzi, a z Włoch, dzięki inicjatywie poczty, na bezpłatnych kartkach pocztowych. Korespondencja nadchodzi równiez Internetem. Szczególne znaczenie ma depesza od patriarchy Moskwy i Wszechrusi Aleksija II, który podkreśla, że papież jest głową największego Kościoła na świecie.

Plac św. Piotra zdobi kilkadziesiąt tysięcy kwiatów, w tym tulipany, które z okazji papieskiego jubileuszu holenderscy hodowcy "skłonili", by zakwitły o tak nietypowej dla nich porze roku.

16 października 1978 roku kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali na papieża Karola Wojtyłę. Papież Jan Paweł Drugi jest uważany za jednego z papieży, którzy znacząco wpłynęli na historię współczesnego świata i Kościoła katolickiego. Jako pierwszy papież w historii Kościoła złożył wizytę w synagodze w 1986 roku i w meczecie - w maju 2001 roku. Pierwszy odwiedził kościół protestancki i rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami.

W 2000 roku Jan Paweł Drugi zwrócił się z historyczną prośbą o przebaczenie za błędy Kościoła. Z inicjatywy papieża Watykan ogłosił jeden z najważniejszych dokumentów Kościoła zatytułowany "Pamięć i pojednanie".

Jan Paweł Drugi doprowadził do trwałego pogodzenia z kościołem ormiańskim, po 1500 latach sporu na temat natury Chrystusa, patriarcha tego kościoła, katolikos Karekin Pierwszy złożył papieżowi wizytę w Rzymie.

Kiedy Karol Wojtyła rozpoczął pontyfikat 22 października 1978 roku, Stolica Apostolska utrzymywała stosunki dyplomatyczne z 97-mioma państwami. Obecnie Watykan utrzymuje oficjalne kontakty z 178-ma krajami.

Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła Drugiego odzwierciedlają słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)