Cięcia w redakcjach w USA odbiły się na jakości informacji publikowanych w prasie i telewizji, a prawie 33 procent badanych zrezygnowało z gazety lub stacji telewizyjnej ze względu na niską jakość materiałów - wynika z raportu think tanku Pew Research Center.
Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek badaniem, przeprowadzonym w ramach Project for Excellence in Journalism (PEJ), zatrudnienie w redakcjach amerykańskich gazet zmniejszyło się o 30 proc. w porównaniu z 2000 rokiem. Po raz pierwszy od 1978 r. zatrudnionych na etacie w redakcjach jest mniej niż 40 tys. osób.
- _ To są rzeczywiste cięcia i jak wynika z danych, które zebraliśmy, mają one swoje konsekwencje _ - powiedziała dyrektor projektu Amy Mitchell.
Według raportu w 2006 r. 42 proc. dorosłych poniżej 30. roku życia regularnie śledziło lokalne programy informacyjne. W 2012 r. ich liczba spadła do 28 proc.
Dodatkowo 40 proc. materiałów nadawanych przez lokalne stacje telewizyjne dotyczy sportu, pogody i sytuacji na drogach. Zdaniem Mitchell wiedza na ten temat jest łatwo dostępna z innych źródeł, a to zapowiada dalsze pogorszenie się pozycji lokalnych telewizji.
Pew Research Center zauważa, że telewizje informacyjne coraz częściej pełnią rolę kanałów dyskusyjnych, a podczas kampanii prezydenckiej reporterzy tylko przekazują wypowiedzi kandydatów oraz członków partii zamiast wykorzystać je do szerszego omówienia danej sprawy. Problemem jest również ograniczenie wydatków na autorskie materiały i bezpośrednie relacje.
_ - Nie chodzi o to, czego ludzie oczekują, ale za co są gotowi zapłacić _ - powiedział były szef ABC News David Westin. Jego zdaniem do rozwiązania pozostaje kwestia, czy odbiorcy uciekają, ponieważ media nie dostarczają im odpowiednich artykułów i programów, czy to właśnie ucieczka odbiorców powoduje pogorszenie jakości materiałów.
Jak wynika z raportu Pew Research Center, coraz więcej firm eksperymentuje z opłatami za wydania elektroniczne. 450 z 1380 gazet codziennych już wprowadziło albo zamierza wprowadzić płatny model subskrypcji ich materiałów. Przyczyną jest spadek dochodów mimo że nakład gazet drukowanych utrzymał się na podobnym poziomie w 2012 roku co rok wcześniej.
Część redakcji decyduje się również na pozyskiwanie pieniędzy od fundacji i organizacji społecznych, ponieważ w innym wypadku nie byłyby w stanie pozwolić sobie na publikowanie artykułów na temat zdrowia czy zapasów wody w Afryce.
Z innej ankiety przeprowadzonej przez Pew Research Center wynika, że większość respondentów nie zdaje sobie sprawy z finansowych problemów mediów. Natomiast odbiorcy świadomi tych trudności są gotowi zrezygnować z gazet albo telewizji, ponieważ nie spełniają one ich oczekiwań.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Porażka Baracka Obamy. Nie ma porozumienia, rygorystyczne cięcia wchodzą w życie Tylko do września oszczędności sięgną 85 mld dolarów! Docelowo, w ciągu 10 lat, Stany muszą zaoszczędzić 1,2 bln dolarów. | |
Kongres się nie dogadał. Automatyczne cięcia W wyniku cięć pracę ma stracić 14 tys. nauczycieli, a 70 tys. dzieci z biednych rodzin zostanie pozbawionych wsparcia na wczesną naukę; 600 tys. kobiet i dzieci straci dostęp do pomocy żywnościowej. Państwo sfinansuje o 25 tys. mniej testów na wykrywanie raka szyjki macicy i piersi oraz 425 tys. testów na HIV. | |
Cięcia w Stanach. Tym razem padło na... Według dziennika, który powołuje się na anonimowych przedstawicieli administracji USA, Biały Dom proponuje, by zredukować liczbę głowić nuklearnych z obecnych 1700 do ok. 1000. |