W poniedziałek Polska Grupa Górnicza - największy polski producent węgla - podpisała umowę o współpracy z Politechniką Śląską w zakresie płatnych praktyk studenckich w kopalniach PGG. To pierwsza tego typu umowa w górnictwie o tak szerokim zakresie, powiązana z programem stypendialnym.
- Dla Wydziału Górnictwa i Geologii jest to umowa przełomowa, wręcz rewolucyjna - ocenił dziekan wydziału górniczego politechniki prof. Franciszek Plewa.
Jego zdaniem rozszerzenie praktyk studenckich, wcześniej realizowanych z reguły w czasie wakacji, na jeden dzień każdego tygodnia, otwiera nowe, szersze możliwości zarówno studentom, którzy lepiej poznają kopalniane warunki, jak i firmie, która może obserwować i kształcić młodych ludzi pod kątem potencjalnego zatrudnienia.
Uczelnia, która wdrożyła już tzw. studia dualne, czyli łączące naukę z praktyczną nauką zawodu u przyszłego pracodawcy, we współpracy z przemysłem motoryzacyjnym, rozważa teraz podobne rozwiązanie także w górnictwie.
Myślę, że będzie to następny etap, gdzie studenci mogliby np. przez pół roku studiować, a pół roku pracować - powiedział dziekan.
Uczestniczący w poniedziałkowym podpisaniu umowy między politechniką a PGG wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił wagę współpracy obu instytucji dla odbudowy kadr w przemyśle górniczym, gdzie w minionych, kryzysowych dla górnictwa latach pojawiła się "luka pokoleniowa".
- Ta umowa w praktyczny sposób zaprasza do podejmowania pracy w górnictwie; z jednej strony daje możliwość zdobywania wiedzy w fachu górniczym, z drugiej - służy budowaniu kadry menedżerskiej dla górnictwa. To także sygnał dla rynku, że jest wizja dla sektora węgla kamiennego w Polsce, że planujemy inwestycje dające rozwój i stabilność w przestrzeni węgla kamiennego - ocenił wiceminister.
- PGG nie tylko zaczyna wstawać z kolan, ale również ma coraz większe perspektywy stabilności - nie tylko finansowej i inwestycyjnej, ale i kadrowej - dodał Tobiszowski.
Według prezesa PGG Tomasza Rogali, stały proces odtwarzania kompetencji technicznych to podstawa działania spółki. Współpraca z politechniką będzie polegać m.in. na organizacji praktyk studenckich w czasie całych studiów.