Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po roku działalności GE w obrocie giełdowym 1,5 proc. energii

0
Podziel się:

W grudniu 2001 roku giełda chce uruchomić finansowy rynek terminowy (futures) na energię elektryczną.

Obrót energią elektryczną na Giełdzie Energii (GE) w lipcu, po roku jej działalności, stanowił około 1,5 proc. lipcowego zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju - poinformowała PAP Agnieszka Szostek rzecznik spółki.

'Obrót giełdowy stanowił 1,5 proc. ogólnego lipcowego zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju' - powiedziała w czwartek Szostek.

Giełda Energii SA działa od roku. Pierwsza oficjalna sesja giełdowa odbyła się na początku lipca 2000 roku. Giełda rozpoczęła działalność otwarciem rynku dnia następnego. Od końca maja uczestnicy GE mogą składać zlecenia zakupu lub sprzedaży energii elektrycznej także na terminowym rynku fizycznym. W grudniu 2001 roku giełda chce uruchomić finansowy rynek terminowy (futures) na energię elektryczną.

Obrót giełdowy na Rynku Dnia Następnego (RDN), rynku na którym transakcje zawierane są na dzień przed dobą, w której następuje fizyczna dostawa energii, wyniósł w lipcu tego roku 140 342 MWh.

W lipcu 2000 roku, po pierwszym miesiącu działania Giełdy Energii, w obrocie giełdowym znalazło się około jeden procent produkowanej w Polsce energii.

Wówczas średni dzienny obrót na giełdzie wynosił 1653 MWh, podczas gdy obecnie (w lipcu) - około 4527 MWh

W ciągu roku działania RDN, najlepszym miesiącem pod względem wielkości obrotu okazał się styczeń 2001 roku z obrotem 218 tys. MWh, a najsłabszym zaś grudzień 2000 roku - z 37 tys. MWh.

Dotychczasowy miesięczny obrót energią elektryczną wahał się od 0,4 do 2 proc. ogólnego miesięcznego zapotrzebowania kraju na energię.

Na początku działania GE, zarząd spółki szacował, że do końca 2000 roku w obrocie giełdowym znajdzie się ok. 5 proc. wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej.

Obecnie uczestnikami Giełdy Energii jest 42 podmiotów z sektora energetycznego.

energia
energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)