Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polak zakłada firmę. Boom na przedsiębiorczość

66
Podziel się:

Co czwarty Polak zatrudniony na etacie deklaruje, że w ciągu dwóch lat założy własną firmę - wynika z badania "Indeks przedsiębiorczości Tax Care". Ponad 900 jednoosobowych działalności rejestruje się dziennie. A ich łączna liczba w tym roku przekroczyła 3 miliony.

Coraz więcej Polaków deklaruje chęć otworzenia własnej działalności
Coraz więcej Polaków deklaruje chęć otworzenia własnej działalności (East News/Adam Stepien/REPORTER)

Co czwarty Polak zatrudniony na etacie deklaruje, że w ciągu dwóch lat założy własną firmę – wynika z badania „Indeks przedsiębiorczości Tax Care”. Ponad 900 jednoosobowych działalności rejestruje się dziennie. A ich łączna liczba w tym roku przekroczyła 3 miliony.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce zarejestrowało się ćwierć miliona nowych jednoosobowych firm. To ponad 900 rejestracji dziennie. Gdzie jeszcze rok temu było to 833, a dwa lata temu nieco ponad 800 rejestracji - wylicza Marek Sikorski z firmy księgowej Tax Care. Raport opublikował Forbes.

W 2018 r. zanotowano też najniższy wynik, jeśli chodzi o wyrejestrowania działalności gospodarczych. W czerwcu wyrejestrowało się zaledwie 12,6 tys. przedsiębiorstw.

Według autorów badania, przedsiębiorcy to najbardziej usatysfakcjonowana grupa pracujących. Jak zaznaczono, boom na przedsiębiorczość to m.in. efekt rozczarowania Polaków pracą na etatach.

- Zaledwie co czwarty zatrudniony w oparciu o umowę o pracę jest zadowolony ze swojej sytuacji zawodowej. Tymczasem sporą satysfakcję z pracy czerpie co drugi właściciel firmy. Być może po części właśnie dlatego działalność gospodarcza przyciąga etatowców - uważa Sikorski.

Według niego co czwarta osoba zatrudniona na etacie deklaruje, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy otworzy własną firmę.

Zobacz też: * *Polski fintech szansą dla gospodarki. Nie brakuje jednak barier rozwoju

Polacy idą na swoje

Zdaniem Adama Głosa, prezesa Tax Care, można przypuszczać, że w ciągu najbliższych dwóch lat pracodawcy w Polsce znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż obecnie, jeśli rzeczywiście tak duża grupa osób zdecyduje się zrealizować swoje przedsiębiorcze plany.

- Już teraz liczba zarejestrowanych jednoosobowych firm w Polsce przekracza trzy miliony. I choć nie wszystkie z nich utrzymują się na rynku, to dane statystyczne świadczą o imponującej chęci do pracy na własny rachunek – twierdzi Głos. Zaznacza, że praca na swoim przynosi dużą satysfakcję, a dzięki technologii, biznes prowadzi się łatwiej i szybciej, niż jeszcze kilkanaście lat temu.

- Wyniki „Indeksu przedsiębiorczości” prognozują boom na zakładanie firm przez Polaków, ale pokazują też, że przedsiębiorcze osoby potrzebują lepszego przygotowania do „działania na swoim” – podkreśla Sikorski.

- Dużego znaczenia nabiera rozwinięcie rynku usług dla mikrofirm oraz przygotowanie pracodawców do lepszej współpracy z samozatrudnionymi. Bo wygląda na to, że jeszcze częściej niż obecnie mogą mieć z nimi do czynienia – ocenił Marek Sikorski.

Z badania wynika, że właściciele firm są pewni siebie bardziej, niż etatowcy. Więcej tworzą i są lepiej zorientowani na cel. Przedsiębiorcy są też odporniejsi na długotrwały stres i częściej deklarują umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu. Z kolei pracujący na etatach potrafią lepiej zadbać o relacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(66)
WYRÓŻNIONE
Domi
6 lat temu
Nie o rosnącą przedsiębiorczość tu chodzi ale o chęć uniknięcia dojenia prze państwo na podatkach. Pracowałem na etacie w obszarze IT. W ostanich 2 latach już w sierpniu państwo raczyło mnie 32% podatkiem. Przy mianie pracy zmieniłem sposób zatrudnienia na B2B i nie dość że mam liniowy podatek 19% + obniżone składki przez 2,5 roku + mogę sporo rzeczy wrzucić w koszty.
Kowal
6 lat temu
Ilu z tych ,,przedsiębiorców " zostało zmuszonych do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej przez swoich pracodawców? np . taka stocznia Crist w Gdyni ,u nich to norma.
JJJ
6 lat temu
Chyba to jasne, że jednoosobowe firmy powstają głównie w celu zmniejszenia haraczu na rzecz ZUS. Zwłaszcza dotyczy to tych którzy zarabiają więcej niż przeciętnie. Patrząc na to co wyprawia PIS-bolszewia wiadomo, że wrzucamy do jednej dziury, a ktoś będzie rozdawał naszą kasę tak aby zdobyć jak najwięcej wyborców. Więc trzeba ograniczać straty.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (66)
Bartek
6 lat temu
Tak ludzi zwalniają z umów na czas nieokreślony w szpitalach (chodzi o ratowników medycznych) i każą założyć firmę jednoosobowa żeby dalej pracować w zawodzie. Wielkie mi bum. Kto chce pracować nie na wyjścia bo likwidują etaty
medalik
6 lat temu
ależ mi firmy 1 osobowe - muraż , fryzjerka itd. po 2 latach jak dotrwaja to zamkną bo zus będzie 3 razy większy
Mati
6 lat temu
Pewniejsze pieniądze, pewniejsza emeryturę, urlop, chorobowe normowany czas pracy tylko ma się na etacie. Kto uważa że na prywatnej firmie zarobi więcej ten się myli. Pracuję na swoim od 20lat jadę do firmy na 7 wracam 17 drugi oddział zlikwidowałem bo praca była do 22 . Tak faktycznie tylko w niedzielę 6-8h . Zarobki czasem duże ale sprzęt trzeba kupić naprawić.... Nerwy i wielką niewiadomą, czy zapłacą czy się coś zepsuje , czy po wypłatach zostanie, polecam wszystkim którzy myślą że pieniądze dają za darmo.
PIStolet
6 lat temu
głebokie ...wyrazy ...wspólczucia ... dzialalność gospodarcza w tym kraju do ...samobójstwo ,,, 1200 zł ZUS na ..dzień dobry ... a potem już tylko ..milionowe zyski
Roman
6 lat temu
Niski ZUS, to zachęca do samozatrudnienia Kowalskiego. Naczytał się że zarobi kupę kasy bez szefa, skoro umie murować, to będzie sam sobie szefem. I problem się zaczyna. Firma jest lecz zleceń brak, bo jak samemu na budowę iść. Takich Kowalskich będzie coraz więcej. Skończy się ulga i skończy się biznes, albo jeszcze szybciej. A jesli będzie chciał jakoś istnieć to pujdzie do starego szefa i będzie mu świadczył usługi z tym że wszystkie koszty i ryzyko będzie podnosił sam.
...
Następna strona