Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Postępy w przejmowaniu unijnego prawa

0
Podziel się:

Polsce nie udało się wprowadzić na czas 1,7 procent unijnych dyrektyw. Tym samym plasuje się ona na 14. pozycji wśród wszystkich państw UE. Jeśli chodzi o naruszanie unijnych przepisów, nasz kraj budzi najwięcej zastrzeżeń wśród nowych krajów UE.

Postępy w przejmowaniu unijnego prawa

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej dokonały w tym roku dużego postępu w dostosowywaniu prawa dotyczącego rynku wewnętrznego - uważa Komisja Europejska, która w poniedziałek opublikowała dane dotyczące wdrażania unijnego dorobku prawnego w poszczególnych krajach.

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Charlie McCreevy pogratulował państwom członkowskim "imponującego osiągnięcia" we wdrażaniu prawa unijnego, lecz przypomniał, że jeszcze wiele pozostało do zrobienia, i zachęcał państwa członkowskie do zdwojenia wysiłków.

W dostosowaniu prawa dotyczącego rynku wewnętrznego dobrze radzą sobie nowe kraje członkowskie - nawet lepiej niż starsi członkowie UE, mimo że musiały tego dokonać w bardzo krótkim czasie.

Najlepiej pod tym względem wypadły Litwa, Węgry i Słowenia, które do początku czerwca tego roku nie wdrożyły u siebie tylko 11-12 unijnych dyrektyw z ogólnej liczby 1604, dotyczących rynku wewnętrznego.

Polsce nie udało się wprowadzić na czas 1,7 procent (czyli 27) unijnych dyrektyw. Tym samym plasuje się ona na 14. pozycji wśród wszystkich państw UE.

Gorzej od Polski z przyswajaniem i dostosowywaniem prawa poradziły sobie Portugalia, Grecja, Luksemburg i Włochy. Kraje te nie dostosowały swoich przepisów do (kolejno) 54, 59, 64 i 66 dyrektyw (3,4 proc. - 4,1 proc.).

Ale najgorzej spośród nowych krajów członkowskich poszło Czechom: nie zdołały na czas dostosować się do 3,6 procent, czyli 57 dyrektyw. Unijna przeciętna w dostosowywaniu prawa wynosi 1,9 procent.

Komisja Europejska podkreśliła, że w ubiegłym roku przeciętna ta wynosiła 7,1 procent, co oznacza, że dokonano dużego postępu.

Jeśli w którymś z krajów członkowskich dochodzi do poważnego opóźnienia i błędów przy wprowadzaniu unijnych przepisów do prawa krajowego, Komisja Europejska rozpoczyna przeciwko temu państwu postępowanie o naruszenie wspólnych regulacji. Postępowanie takie może trafić nawet do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jeśli chodzi o naruszanie unijnych przepisów, Polska budzi najwięcej zastrzeżeń wśród nowych krajów członkowskich, a najmniej - Litwa. Liczba otwartych spraw o naruszenie unijnych przepisów w przypadku Polski wyniosła 13, w przypadku Litwy - 1.

Z krajów piętnastki najlepiej pod tym względem wypadła Dania, której dotyczą 32 postępowania o naruszenie przepisów unijnych, a najgorzej Włochy - 152 postępowania.

prawo
unia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)