Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizację ustawy o kodeksie karnym

0
Podziel się:

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizację ustawy o kodeksie karnym. Ustawa wejdzie w życie 1. lipca.

Ustawa wprowadza nowe czyny do katalogu przestępstw - płatną protekcję, przekupstwo wyborcze i sprzedajność, korupcję w sektorze gospodarczym oraz korupcję w dziedzinie sportu.

Najważniejsze zmiany w noweli dotyczą zapisów antykorupcyjnych. Prezydent Kwaśniewski powiedział, że dzięki nim walka z korupcją i łapownictwem stanie się łatwiejsza i skuteczniejsza. "Po raz kolejny wzmocniliśmy gmach państwa prawa, państwa godnego szacunku swoich obywateli" - podkreślił prezydent Kwaśniewski. Zaznaczył, że nowe zapisy są odpowiedzią również na społeczne oczekiwania w dziedzinie zwalczania korupcji.

Obecny przy podpisaniu nowelizacji kodeksu karnego - minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk powiedział, że ustawa pozwoli zerwać zmowę między dającym i biorącym łapówkę, bowiem osoba, która zgłosi fakt wręczenia łapówki osobie publicznej zanim zostanie wszczęte postępowanie, uniknie kary.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreślił też, że po raz pierwszy w ustawie o kodeksie karnym zdefiniowano kim jest funkcjonariusz publiczny, a więc osoba, która jest szczególnie narażona na przyjęcie łapówki. Określa się tak wszystkie osoby, które "dysponują majątkiem publicznym".

Ponadto w myśl ustawy - jeśli sprawca przestępstwa korupcyjnego osiągnął majątek w związku z tym przestępstwem, to straci go na rzecz Skarbu Państwa. Minister Grzegorz Kurczuk zaznaczył, że na sprawcy ma ciążyć obowiązek udowodnienia, że majątek zdobył w sposób legalny. "Do tej pory ludzi diabli brali, że przestępca, który został osądzony, a nawet odbył karę wychodził na wolność i wracał do willi z basenem. Teraz to przestępca będzie musiał udowodnić, skąd ma taki majątek" - powiedział minister sprawiedliwości.

Nowelizacja ma także umożliwić zwalczanie korupcji w sporcie zawodowym przez włączenie organizatorów takich zawodów lub też ich uczestników do katalogu osób, które mogą być ścigane za przyjęcie korzyści majątkowej w zamian za nieuczciwość. W znowelizowanej ustawie kary za korupcję i płatną protekcję zostały zaostrzone - z maksymalnej sankcji 3 i 5 lat do granicy 8 i 12 lat więzienia. Do zwalczania korupcji będą mogli być wykorzystywani świadkowie koronni, czyli skruszeni przestępcy współpracujący z wymiarem sprawiedliwości.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)