Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Mocny początek roku w przemyśle. Skokowy wzrost produkcji budowlano-montażowej

26
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze statystyki.

Produkcja w polskim przemyśle ruszyła pełną parą.
Produkcja w polskim przemyśle ruszyła pełną parą. (LESZEK ZYCH/REPORTER)

W lutym produkcja przemysłowa była o 7,4 proc. większa niż rok wcześniej - informuje Główny Urząd Statystyczny. To oznacza lekkie wyhamowanie względem stycznia, ale i tak początek roku jest dla sektora bardzo dobry.

Początek 2018 roku w polskim przemyśle jest udany. Już w styczniu GUS odnotował poprawę statystyk o 8,6 proc. Najnowsze dane pokazuję stabilizację wyników na wysokim poziomie powyżej 7 proc. W sumie po pierwszych dwóch miesiącach produkcja sprzedana przemysłu była o 8 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W samym lutym produkcja była o 7,4 proc. wyższa niż rok wcześniej. Lekkie wyhamowanie wzrostu względem styczniowego odczytu nie jest jednak niespodzianką. Ekonomiści spodziewali podobnego wyniku.

Eksperci ankietowani przez agencję ISBnews szacowali, że produkcja przemysłowa wzrosła w ostatnim miesiącu średnio o 7,6 proc. Jedenastu analityków typowało wynik na poziomie między 6,3 i 9 proc.

W stosunku do lutego 2017 wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu. Największy w produkcji maszyn i urządzeń - o 20,5 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 17 proc. i wyrobów z metali - o 15,6 proc. W przypadku urządzeń elektrycznych i mebli zwyżka wyniosła 10 proc.

Spadek produkcji wystąpił m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 12,8 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 7,2 proc. i wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego oraz w produkcji odzieży - po 2,9 proc. To najgorsze segmenty.

Zobacz także: Górnictwo podwodne: przyszłość przemysłu

Nieco wolniej niż w styczniu rosła też produkcja budowlano-montażowa, choć i tu wynik jest ciągle bardzo dobry. W skali roku zwiększyła się aż o 31,4 proc. Ekonomiści szacowali od 28 do 38,5 proc. przy średniej na poziomie 30 proc.

Trudno było przebić poprzedni wynik. Wzrostu produkcji rzędu 35 proc. nie było w Polsce od 11 lat. Dobry początek roku branża zawdzięcza m.in. niespecjalnie ostrej zimie i uruchomieniu przez państwo środków unijnych na budowę dróg i linii kolejowych.

W lutym wzrost produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa bez wyjątku. Największy progres jest w przypadku wznoszenia obiektów inżynierii lądowej i wodnej - aż o 65 proc. W podmiotach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi produkcja wzrosła o 31,2 proc.

źródło: GUS

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
WYRÓŻNIONE
????????
7 lat temu
......polski przemysl ? jaki to ? VW ? Opel? Toyota ? i wszystkie inne zachodnie koncerny dzialajace na terenie polski ? Czy tylko produkcja kiszonej kapusty i przetworow warzywno-owocowych nawiasem mowiac tez z zachodnich rekach ! Co zalicza sie do polskiego przemyslu ?
ja
7 lat temu
Niezależnie od tego jak prężna jest gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
PIKOL
7 lat temu
Brawo PiS!!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (26)
qwer
7 lat temu
to wartość porównawcza rok do roku styczeń tegoroczny był ciepły to wzrost marzec jest zimniejszy to będzie spadek o niczym te dane nie mówią.
YetiZdalekiej...
7 lat temu
A jak tam z przemysłem samochodowym? Bo w fabryce Opla w Gliwicach są zwolnienia grupowe.
Win
7 lat temu
Tydzień temu piszecie że tragedia dziś że sukces. Słabe to dziennikarstwo.
Sss
7 lat temu
Czary mary jakieś czwarty mary
Zepsuta ducho...
7 lat temu
Polska myśl cywilizacyjna ma finezję żelbetonowego kloca... Efekty widać...
...
Następna strona