Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów bez zmian

32
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian. Kredytobiorcy mogą się cieszyć, ich raty nie wzrosną. Oprocentowanie depozytów nadal zostanie na minimalnym poziomie.

Prezes Glapiński za swojej kadencji nie zmienił jeszcze stóp procentowych
Prezes Glapiński za swojej kadencji nie zmienił jeszcze stóp procentowych (Jacek Dominski/Reporter)

Główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc. - zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej w środę, po dwudniowym posiedzeniu. Od tej stopy zależy pośrednio stawka WIBOR, który wpływa na oprocentowanie kredytów w bankach. Nic nie zmieniło się też w przypadku stopy lombardowej (2,5 proc.), stopy depozytowej (0,5 proc.) i stopy redyskonta weksli (1,75 proc.).

Takiej decyzji spodziewali się analitycy. Inflacja w maju okazała się niższa od oczekiwań i w najbliższych kilku miesiącach nie szykuje się, żeby przyśpieszyła, bo paliwa przestały drożeć. Co więcej mieści się w wartościach docelowych NBP.

Zobacz także: Zobacz też: Mieszkanie zamiast lokaty. Polacy inwestują w nieruchomości

- Rada Polityki Pieniężnej ostatnio szykowała rynek nie tylko na brak podwyżki w tym roku, ale też w roku przyszłym. Kolejne zaskoczenie niższą inflacją w maju (1,7 proc. według wstępnego odczytu pomimo niższych cen paliw) daje RPP dodatkowy argument za wstrzemięźliwością - podaje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Na konferencji prasowej po majowym posiedzeniu RPP przewodniczący Rady i prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że powodów do zmieniania poziomu stóp procentowych nie będzie "raczej na pewno" do końca 2019 r., a może także w 2020 r. O godz. 16:00 odbędzie się konferencja prasowa RPP.

- Naszym zdaniem nic w komunikacji Rady się nie zmieni i prezes NBP podtrzyma wizję braku podwyżki w najbliższym czasie. Oczywiście z punktu widzenia waluty taka wizja nie jest korzystna, ale na ten moment dla złotego ważniejsze jest uspokojenie sytuacji na europejskim rynku. Ponadto rynek w dużej mierze wyzbył się oczekiwań na podwyżkę, widząc pewną szansę na taki ruch dopiero w drugiej połowie przyszłego roku - ocenia Przasnyski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
WYRÓŻNIONE
podatnik
6 lat temu
Inflacja rośnie, oszczędności maleją.
Koko
6 lat temu
Dopóki oszczędzający będą godzić się na okradanie ich przez banki i państwo ,dopóty bank nie ma interesu w podnoszeniu oprocentowania. Wycofujcie masowo pieniądze z kont ,zacznijcie operować gotówką to się obudzą.
PHILL
6 lat temu
Czyli dalszy ciąg okradania oszczędzających!!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (32)
Leon
6 lat temu
dzieki geniuszowi Glapińskiego kredyt poprzez inflację spłaci się sam stracą ci co mają oszczędności np przy realnej inflacji 10% a nie w GUS 2,5% kredyt spłaca się sam
Kamil
6 lat temu
Wypłacać gotówke z bankow raz raz nie dajmy sie okradać
Franek
6 lat temu
Beczycie zlotowkowicze. niebawem wam to wyjdzie i lokaty pójdą w gure i ci co mieli będą mieli troszkę więcej, i kredyciaze będą na to pracować.
lol
6 lat temu
Super, nic tylko szortować plna na wdzystkich głównych parach. Dzięki panowie z RPP za łarwą kaskę.
Próbujący osz...
6 lat temu
Kiedy pogonią tego szkodnika ?Ludzie przechodźcie na gotówkę, oddajcie im plastiki ,bo będą nas cały czas okradać.
...
Następna strona