Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek bilansujący energii elektrycznej ma powstać 1 lipca 2001

0
Podziel się:

Elektrownie, które zdecydowały się na modernizację, wytwarzają droższą energię od pozostałych, które bardziej zanieczyszczają środowisko

Uruchomienie dobowo-godzinowego rynku bilansującego energii elektrycznej od 1 lipca 2001 roku oraz trójetapową renegocjację kontraktów długoterminowych zakłada program wprowadzania rynku energii elektrycznej w Polsce.

Program przyjął w czwartek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Program zakłada, że do końca czerwca 2001 roku z Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA (PSE) zostanie wydzielona spółka -administrator systemu opłat kompensacyjnych i zarządca zrestrukturyzowanych kontraktów długoterminowych.

Regulamin Systemu Opłat Kompensacyjnych ma być opracowany do końca maja, a sam dobowo-godzinowy rynek bilansujący energii elektrycznej ma być uruchomiony 1 lipca 2001 roku.

Renegocjacje kontraktów długoterminowych mają być trzyetapowe. Pierwszy etap ma zakończyć się do końca czerwca 2001 roku, drugi do końca listopada, a trzeci do końca marca 2002 roku.

KERM chce również powołania zespołu do spraw rynku energii elektrycznej, który zająłby się m.in. monitorowaniem rynku energii elektrycznej i analizowaniem wpływu liberalizacji rynku energii elektrycznej na gospodarkę.nZespół składać się będzie z m.in. z przedstawicieli centralnych organów administracji rządowej, organizacji, stowarzyszeń funkcjonujących w sektorze, a także przedstawiciele sektora bankowego.

Obecnie około 70 proc. sprzedawanej w Polsce energii objętych jest kontraktami długoterminowymi zawieranymi między elektrowniami i PSE. Określają one ilość i cenę, po jakiej PSE kupują energię.

Kontrakty te miały zapewnić finansowanie inwestycji w zakresie ochrony środowiska, które oceniano na 2 mld USD. Ich zawarcie dawało bankom, które udzielały kredytu, gwarancje wypłacalności wierzycieli.

Elektrownie, które zdecydowały się na modernizację, wytwarzają droższą energię od pozostałych, które bardziej zanieczyszczają środowisko.

W warunkach konkurencji większym powodzeniem cieszyłaby się tańsza energia. Nie byłoby chętnych na kupno droższej - 'czystej ekologicznie'. Dlatego konieczne jest wprowadzanie opłat kompensacyjnych dla elektrowni zmodernizowanych, aby były one konkurencyjne.

Kompensaty, tzw. system opłat kompensacyjnych (SOK), mają zapewnić jednakowe zasady oferowania energii dla wszystkich wytwórców przy jednoczesnym utrzymaniu gwarancji dla banków. System zakłada, że wytwórcy będą mogli sprzedawać swoją energię na wolnym rynku, a PSE nie będzie jedynym jej nabywcą.

Rynek bilansujący to dobowy-godzinowy system realizacji i rozliczeń umów sprzedaży energii elektrycznej. Segment bilansujący, obok giełdowego i kontraktowego, jest jednym z rynków hurtowego obrotu energią.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)