Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął 'Przedakcesyjny program gospodarczy 2002'

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek „Przedakcesyjny program gospodarczy 2002', który stanowi syntezę działań rządu w sferze gospodarczej i społecznej do 2005 roku

- poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

'Przedakcesyjny Program Gospodarczy 2002 (ang. Pre-accession Economic Programme, PEP) stanowi syntezę działań rządu w sferze gospodarczej i społecznej do 2005 roku, zawartych w najważniejszych rządowych programach gospodarczych oraz w założeniach do projektu budżetu państwa na rok 2003, przyjętych przez Radę Ministrów 2 lipca 2002 roku' - napisał CIR.

PEP jest jednym z dwóch elementów procedury przeglądu i nadzoru finansów publicznych, zainicjowanej wiosną 2001 roku przez Komisję Europejską (KE).

'Cel procedury, w której uczestniczą państwa kandydujące do Unii Europejskiej, to wzmocnienie narzędzi analitycznych oraz zdolności instytucjonalnych, tak aby dany kraj aspirujący do Unii był zdolny w momencie akcesji wypełnić zobowiązania wynikające ze statusu państwa członkowskiego' - napisano w komunikacie.

Procedura obejmuje również przekazywanie stronie unijnej corocznego sprawozdania z danymi m.in. o wielkości deficytu i długu sektora finansów publicznych.

Pierwszy PEP został przekazany przez Polskę stronie unijnej w październiku 2001 roku i do chwili przystąpienia do Unii będzie co roku aktualizowany.

Według rządu PEP 2002 nie stanowi bezpośredniej aktualizacji pierwszego PEP, przekazanego przez Polskę stronie unijnej w 2001 roku.

Jest on bardziej rozbudowany, na co wpłynęła reorientacja polityki gospodarczej dokonana przez rząd premiera Leszka Millera, jak również wytyczne Komisji Europejskiej, by uzupełnić informacje i wypełnić szczegółowe aneksy - podaje CIR.

Przedstawione w PEP 2002 zamierzenia programowe odzwierciedlają sytuację gospodarczą i polityczną Polski, a także projekcję tej sytuacji w połowie 2002 roku.

Według CIR, z uwagi na trwający obecnie proces wdrażania strategii gospodarczej rządu, łącznie z pakietem ustaw proponowanych przez ministra finansów Grzegorza Kołodkę, prognozy sytuacji makroekonomicznej Polski mogą się istotnie poprawić już w czwartym kwartale 2002 roku, co znajdzie wyraz w aktualizacji PEP w 2003 roku.

KE wyda opinię nt. tegorocznego PEP ok. 15 października, co zbiegnie się w czasie z opublikowaniem raportu okresowego o postępach na drodze do członkostwa w UE.

30 października odbędzie się spotkanie Komitetu Ekonomicznego i Finansowego UE z reprezentantami państw kandydujących, które będzie poświęcone PEP.

gospodarka
wiadomości
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)