Służby specjalne, policja zwalczają przestępczość VAT-owską znacznie skutecznie niż w poprzednich latach - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Pytany o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT powiedział, że jest to decyzja Sejmu.
Żaryn w programie serwisu wPolsce.pl ocenił, że przestępczość związana z wyłudzeniami VAT "jest niezwykle szkodliwa" i "osłabia możliwości finansowe naszego państwa".
Wskazał, że "w pierwszym półroczu 2017 roku sama Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła ponad 120 śledztw związanych z wyłudzeniami VAT-u"; dodał, że chodziło o straty sięgające ponad 3 mld złotych.
Zaznaczył również, że przestępczość VAT-owska powinna być ścigana, ponieważ "jest to przestępczość, która prędzej czy później i tak przekłada się na sytuację całego państwa, w tym na możliwości obywateli".
Żaryn ocenił też, że w ostatnich miesiącach ABW, CBA, policja, czy Krajowa Administracja Skarbowa zwalczają ten rodzaj przestępczości "w sposób znacznie bardziej skuteczny i z wielką determinacją". Według niego, minister koordynator służb specjalnych "pokazuje jednoznacznie, że służby mają narzędzia, by ścigać skutecznie przestępczość VAT-owską".
Rzecznik koordynatora służb specjalny pytany był też o zapowiedzi klubu Kukiz'15, że na pierwszym po przerwie wakacyjnej, posiedzeniu Sejmu, złożą wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Powiedział, że "decyzja w tej sprawie, to będzie decyzja Sejmu".
Według posłów Kukiz'15 proceder wyłudzeń miał miejsce za rządów PO-PSL.
Pomysł powołania komisji śledczej w tej sprawie popiera m.in. minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W ubiegłym tygodniu "zadeklarował swoje pełne poparcie dla idei" i podkreślił, że może chodzić o strat rzędu "200-250 mld zł".
Pozytywnie o wniosku Klubu Kukiz'15 wypowiedział się także wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, który na antenie TV Trwam poparł pomysł powołania sejmowej komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT.
Od marca 2016 r. w śledztwach dot. wyłudzeń VAT przedstawiono zarzuty ponad dwóm tysiącom osób. Według śledczych mogły one spowodować straty sięgające ponad 13,9 mld zł.