Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejmowy Konwent Seniorów będzie rozmawiał z rządem o sprawie reparacji wojennych

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu Józef Oleksy chce w przyszłym tygodniu zorganizować spotkanie Konwentu Seniorów z kierownictwem rządu, dotyczące uchwały o reparacjach wojennych.
Marszałek Oleksy powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że spotkanie powinno odbyć się możliwie szybko, gdyż posłowie domagają się dyskusji o stanowisku rządu w tej sprawie.

Marszałek Sejmu Józef Oleksy chce w przyszłym tygodniu zorganizować spotkanie Konwentu Seniorów z kierownictwem rządu, dotyczące uchwały o reparacjach wojennych.

Marszałek Oleksy powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że spotkanie powinno odbyć się możliwie szybko, gdyż posłowie domagają się dyskusji o stanowisku rządu w tej sprawie. "Parcie na dyskusję o stanowisku rządu w sprawie uchwały reparacyjnej jest duże" - powiedział marszałek Oleksy.

Podczas dzisiejszej debaty poseł Antoni Macierewicz, z Ruchu Katolicko-Narodowego, zażądał, by rząd wytłumaczył się przed Wysoką Izbą, dlaczego zdystansował się od uchwały w sprawie reparacji. Antoni Macierewicz chce, by marszałek Józef Oleksy,"stojąc na straży godności Sejmu", wymógł na rządzie jak najszybsze podjęcie tego tematu w parlamencie.

Marszałek Sejmu Józef Oleksy poinformował posłów, że spotkanie Konwentu Seniorów z rządem, właśnie w sprawie reparacji, odbędzie się "w najbliższym czasie".

Przed paroma dniami, wnioskodawcy sejmowej uchwały w sprawie niemieckich reparacji oświadczyli, że stanowisko rządu w sprawie uchwały jest moralnie, merytorycznie i politycznie skandaliczne, fałszywe i sprzeczne z polskim interesem narodowym. W uchwale Sejm zobowiązał rząd do działań zmierzających do uzyskania od Niemiec reparacji wojennych, natomiast rząd stwierdził że kwestia wszelkich roszczeń w stosunkach polsko-niemieckich jest zamknięta, a podnoszenie ich szkodzi wzajemnym stosunkom.

Prawo do reparacji wojennych dla Polski wynika z Uchwały Poczdamskiej, która dawała naszemu krajowi prawo do udziału w reparacjach, jakie przysługiwały ZSRR. Według rządu częścią tych reparacji, którą uzyskała Polska, były Ziemie Północne i Zachodnie oraz cały majątek niemiecki znajdujący się na tych terytoriach. W 1953 roku Polska zrezygnowała z dalszego dochodzenia reparacji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)