Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Służby pozyskają dane o prywatnych sprawach obywateli. Wejdą w rejestr Urzędów Stanu Cywilnego

379
Podziel się:

Rozwiązanie poszerzające uprawnienia służb przeforsował Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych.

Rozwiązanie poszerzające uprawnienia służb przeforsował Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych.
Rozwiązanie poszerzające uprawnienia służb przeforsował Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych. (Jan Bielecki/East News)

CBA, ABW, Agencja Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego będą mogły na masową skalę pobierać i gromadzić dane o zawartych małżeństwach, rozwodach, pozamałżeńskich dzieciach czy zmianie płci. Dostęp do tych informacji da in rejestr Urzędu Stanu Cywilnego.

Służby specjalne, dzięki uchwalonej w czwartek zmianie w regulacjach dotyczących ewidencji ludności i aktów stanu cywilnego, połączą swoje systemy informatyczne z rejestrami Urzędów Stanu Cywilnego. To nie zmiana techniczna, ale jakościowa - pisze "Gazeta Wyborcza".

Teraz po wejściu w życie uchwalonych przepisów, służby nie będą, jak dotychczas, musiały formalnie wnioskować o konkretną informację. Uzyskają ją niemal z automatu.

Spełnienie trzech warunków - czyli: posiadanie urządzeń do komunikowania się z USC umożliwiające identyfikację osoby pozyskującej dane, posiadanie zabezpieczeń technicznych oraz wykazanie, że uzyskanie tych danych wynika ze specyfiki lub zakresu zadań służby – nie będą stanowić problemu – pisze "Wyborcza".

Rozwiązanie poszerzające uprawnienia służb przeforsował Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych. Na końcowym etapie prac nad projektem ówczesnej minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, który m.in. umożliwiał zarejestrowanie dziecka w USC przez internet, Wąsik zaproponował swoje poprawki.

Zobacz także: Pełna jawność majątków upada. Nie będzie generalnej lustracji:

Rząd je zaaprobował, dając tym samym służbom wgląd w dane o prywatnych sprawach obywateli. Zmiany wprowadzono bez konsultacji i uzgodnień, w błyskawicznym tempie. Już podczas zgłaszania tego rozwiązania spotkał się on z krytyką Rzecznika Praw Obywatelskich.

W 2009 roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował dostęp CBA do informatycznych baz danych m.in. ZUS - przypomina dziennik. Rozwiązanie przekazywania tych danych służbom uznano za niekonstytucyjne.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(379)
stanisław 80
6 lat temu
no to nowa zabawa czyli nadzór służb państwowych czyli pisowskich nad suwerenem. Następnym etapem będzie okamerowanie mieszkań durnego narodu. Już dziś mogę powiedzieć że często chodzimy po mieszkaniu nago raz w tygodniu stosunkujemy się i na okrągło krytykujemy PIS a szczególnie tych co uważają że mają patent na mądrość i "dojną krowę" - czyli pożal się Boże rząd i niektórych pożal się Boże z większości parlamentarnej.
sondor
6 lat temu
Powinni jeszcze pozbierać dane od sąsiadów, kto kiedy i ile razy zanieczyszcza powietrze, czy to robi na balkonie, klatce schodowej czy też w domu. To niezbędne dane zwłaszcza dla fiskusa i CBA, innym służbom na pewno też się przydadzą. To już nie komuna wróciła, to ingiwilizacja na szeroką skalę coś na wzór USA. !!!
b67cx$#
6 lat temu
Ubecja w nowej formie w rozkwicie.
Koko
6 lat temu
Dziś jak rozliczałem PIT przez internet, to skorzystałam z ulgi na zwierzęta i czekam na fajny zwrocik
r5y44
6 lat temu
Zmiany płci? Uśmiecham się pod wąsikiem...
...
Następna strona