Jak pisze "Rzeczpospolita", realizacją systemu służącego firmom energetycznym do bezprzewodowej łączności w sytuacjach kryzysowych zajmie się spółka PGE Systemy. Należąca do państwowego PGE spółka opowiada się za technologią LTE.
Inną wizję ma podlegający resortowi cyfryzacji Instytut Łączności. Rekomenduje specjalistyczną technologię TETRA. W tym przypadku LTE ma być jedynie jej uzupełnieniem.
Każda ze stron ma swoje argumenty. Zwolennicy LTE wskazują, że TETRA jest technologią bez przyszłości, bo już w 2030 roku może zostać wycofana z użycia. Instytut Łączności kontrargumentuje, że ma wiele niedostępnych dla LTE funkcjonalności.
Sprawa ma także wymiar polityczny. Zainteresowani budową systemu TETRA będą Amerykanie - w tej technologii specjalizuje się Motorola. Z kolei kontrakt na sieć LTE mógłby trafić do szwedziego Ericssona, fińskiej Nokii lub chińskiego Huawei.
Nie wiadomo, który z wariantów będzie droższy. Obie strony wskazują, że to ich technologia będzie tańsza w budowie i utrzymaniu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl