Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy pozostaną bez zmian - Jankowiak

0
Podziel się:

Zdaniem Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty BRE Banku, osiągnięcie równowagi makroekonomicznej musi odbywać się poprzez obniżanie oczekiwań inflacyjnych, co może się także przyczynić do poluzowania polityki pieniężnej

Zdaniem Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty BRE Banku, osiągnięcie równowagi makroekonomicznej musi odbywać się poprzez obniżanie oczekiwań inflacyjnych, co może się także przyczynić do poluzowania polityki pieniężnej.

'Punkt, w którym obecnie znajduje się polska gospodarka, to próba złapania równowagi ekonomicznej. Przy danej strukturze gospodarki wraz z przyspieszeniem tempa wzrostu obserwowanego PKB powstają napięcia makroekonomiczne. Dlatego zdrowe domykanie luki popytowej to niwelowanie oczekiwań inflacyjnych' - powiedział Jankowiak podczas konferencji prasowej.

Jego zdaniem istnienie luki popytowej jest charakterystyczne dla procesów dezinflacyjnych, jednak zbyt szybki proces jej domykania może doprowadzić do zagrożeń związanych z powstaniem nierównowagi makroekonomicznej.

'Wtedy trzeba ponownie zmniejszyć oczekiwania inflacyjne i zwiększyć lukę popytową, co wymagałoby podniesienia restrykcyjności polityki pieniężnej' - powiedział Jankowiak.

W opinii Arkadiusza Garbarczyka, analityka BRE Banku, Rada Polityki Pieniężnej dokona redukcji stóp procentowych do końca roku o 150-200 pkt. bazowych, ale w marcu obniżki stóp jeszcze nie będzie.

'RPP obniży stopy, choć nie ma uzasadnienia teoretycznego. Obniżki stóp prognozujemy na kwiecień, kiedy wyniesie ona 100 pkt. bazowych, a w czerwcu 50-100 pkt. bazowych' - powiedział Garbarczyk.

Zdaniem Garbarczyka jedną z przesłanek do redukcji stóp procentowych będzie spadek rocznego wskaźnika inflacji w maju do 2,5 proc., a w letnich miesiącach do około 3 proc.

'Jeśli roczny wskaźnik inflacji spadnie, to presja polityczna na kolejne redukcje będzie wzrastać' - dodał Garbarczyk.

Jankowiak podkreślił także, że obecnie podjęcie decyzji o cięciu stóp obarczone jest wieloma niewiadomymi.

'Dynamika kredytów wyzerowała się i znajdujemy się w takim punkcie, kiedy ruch jest możliwy w obie strony. Jednak mało prawdopodobny jest spadek kredytów. Natomiast depozyty spadają w rocznym ujęciu i nie wiadomo, czy jest to skutek redukcji stóp procentowych, czy wprowadzenia podatku od zysków z oszczędności' - powiedział Jankowiak.

Jego zdaniem odsunięcie obniżki stóp o miesiąc pozwoli na wyklarowanie sytuacji, a zachowanie ostrożności w polityce pieniężnej jest uzasadnione.

'Każdy miesiąc zyskany przez RPP jest istotny, bo presja na RPP nie wygaśnie tak szybko. Poza tym pomału widoczne będą efekty ostatnich obniżek, a w drugiej połowie roku mogą pojawić się zagrożenia ze strony strategii rządowej' - powiedział Jankowiak.

RPP zbiera się na dwudniowym posiedzeniu 26-27 marca. Decyzję RPP rynek pozna w środę.

Większość analityków przesunęła prognozy dotyczące ewentualnej obniżki stóp procentowych na kolejne miesiące.

W 2001 roku RPP dokonała redukcji stóp procentowych łącznie o 750 pkt bazowych, a w styczniu 2002 roku wyniosła ona 100-200 pkt. bazowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)