- Dzięki inwestycjom takim jak szyb górniczy Grzegorz, kopalnia Sobieski będzie mogła się rozwijać przez następne dziesiątki lat - mówiła w poniedziałek w Jaworznie Beata Szydło. Premier przypominała, że pamięta czasy, kiedy mówiono, iż w górnictwie już jest wszystko posprzątane i nic się nie da zrobić. Projekt kosztować będzie ponad pół miliarda złotych.
W poniedziałek premier Beata Szydło uczestniczyła w przekazaniu terenu inwestycji nowego szybu górniczego Grzegorz do kopalni Sobieski w Jaworznie, należącej do spółki Tauron Wydobycie, oraz uroczystości wytyczenia osi szybu. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli Tauronu, nowy szyb ma być gotowy za ok. pięć lat.
Szydło powiedziała, że pamięta czasy, kiedy mówiono, iż w górnictwie już jest wszystko posprzątane i nic się nie da zrobić. Tymczasem, jak wskazała, mamy dobry dzień dla polskiej gospodarki w związku z otwarciem kolejnej inwestycji w grupie Tauron.
- To pokazuje, że właśnie grupa Tauron nie tylko rozwija się, nie tylko daje miejsca pracy już w tej chwili, ale już w perspektywie w przyszłości realizuje inwestycje, które będą budowały miejsca pracy na przyszłość, będą dawały możliwość rozwoju nie tylko regionowi. To nie tylko będzie dobra inwestycja dla Jaworzna, to nie tylko kopalnia Sobieski, ale cały region, a przede wszystkim cała Polska gospodarka będą z tego czerpały profity, a polskie państwo będzie się rozwijało - mówiła.
Zaznaczyła, że zostało to założone w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. - Dzisiaj jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów Unii Europejskiej. Jesteśmy krajem, który tworzy nowe miejsca pracy, który ma nowe pomysły. Chcemy budować nie tylko takie inwestycje, które zabezpieczają naszą gospodarkę, ale które powodują, że ta gospodarka zaczyna być coraz bardziej konkurencyjna i ekspansywna - podkreśliła.
Według niej to przede wszystkim mądra strategia rozwoju polskiej energetyki i polskiego górnictwa. Było wielu takich, którzy twierdzili, że czas polskiego górnictwa minął, a mój rząd podjął się nie tylko bardzo ambitnych reform, bardzo trudnych również (...). Szyb Grzegorz jest tego przykładem, że nowe inwestycje, nowe, już tutaj realizowane przedsięwzięcia będą w przyszłości skutkowały tym, że kopalnia Sobieski będzie mogła przez kolejne dziesiątki lat się rozwijać- dodała.
Jej zdaniem rząd chce, by polskie górnictwo było nie tylko perspektywiczne, nie tylko nowoczesne, ale by było przykładem górnictwa nowoczesnych technologii.
Obecny podczas uroczystości wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski również akcentował, że nowy szyb Grzegorz "rozpoczyna kolejne tchnienie w zakładzie górniczym Sobieski" i "pozwoli mu funkcjonować przez kolejne dziesiątki lat".
- Ta inwestycja bardzo mocno obrazuje, że polski rząd realnie stawia na sektor wydobywczy nie dlatego, że jest dogmatycznie przekonany, ale to jest pragmatyka, to jest racjonalność, to jest biznesowe" - mówił Tobiszowski.
- Obok inwestycji górniczych mamy także bardzo dobre montaże finansowe. Dzisiaj umiemy pokazywać, że biznesowo umiemy zarządzać w sektorze węgla kamiennego - zapewnił.
Według informacji Tauronu wydobycie węgla przy wykorzystaniu nowego szybu Grzegorz w kopalni Sobieski ma rozpocząć się w 2023 r. Łączna wartość projektu wyniesie ok. 550 mln zł. Szyb o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m początkowo będzie służył jako wentylacyjno-wdechowy. W dalszej perspektywie będzie pełnił funkcję materiałowo-zjazdową, co pozwoli uprościć procesy transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz za