Polska i USA są przeciwne Nord Stream II, który podkopuje całościowe bezpieczeństwo i stabilność energetyczną Europy, zapewniając Rosji jeszcze jedno narzędzie upolitycznienia energetyki - powiedział amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson.
Wracając z Davos, amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson zatrzymał się w Warszawie. W sobotę rano spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Wiele uwagi poświęcono bezpieczeństwo energetycznemu.
- Polska i USA są przeciwne Nord Stream II, który podkopuje całościowe bezpieczeństwo i stabilność energetyczną Europy, zapewniając Rosji jeszcze jedno narzędzie upolitycznienia energetyki - powiedział szef dyplomacji USA.
- Nasz sprzeciw wynika ze wspólnego interesu strategicznego. Głęboko wierzymy, że Polska, która ma środki razem z całą Europą, żeby zdywersyfikować swoje zasoby energetyki, jest bardzo ważna dla długofalowego bezpieczeństwa Europy. Dlatego też wspieramy inicjatywy na rzecz rozwinięcia interkonektorów, celem osiągnięcia tego celu – dodał.
Wyraził przekonanie, że dywersyfikacja polskiej energetyki jest istotna kwestią.
Zobacz też: * *Szefowie dyplomacji Polski i USA przeciw Nordstream 2
Po spotkaniu Morawieckiego z Rexem Tillersonem szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział, że "Polska przedstawiła krytykę projektu Nord Stream 2 jako służącego wywieraniu nacisku geopolitycznego w tym regionie świata. Będziemy prosić naszych amerykańskich sojuszników o wsparcie w tym zakresie".
Zapytany o zacieśnianie współpracy wojskowej Tillerson oświadczył, że polskie i amerykańskie zespoły ekspertów są w stałym kontakcie a "szersza współpraca w dziedzinie wojskowości jest konieczna za względu na światowe bezpieczeństwo".
- Jestem przekonany, ze dzięki współpracy z USA Polska będzie silniejsza i bezpieczniejsza - oświadczył sekretarz.