Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|

Upał w pracy. Inspekcja pracy sprawdzi, czy pracodawcy przestrzegają zasad

136
Podziel się:

Z powodu upału do okręgowych inspekcji pracy trafiło już ponad 200 skarg. Pracownicy skarżą się na zbyt wysoką temperaturę w miejscu pracy i brak zimnych napojów. PiP zapowiada wzmożone kontrole.

Już ponad 200 skarg na zbyt wysoką temperaturę i brak wody w miejscu pracy, wpłynęło do inspektorów PIP.
Już ponad 200 skarg na zbyt wysoką temperaturę i brak wody w miejscu pracy, wpłynęło do inspektorów PIP. (Wojtek Laski)

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom napojów, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni. Ile wody przysługuje pracownikowi? Tego przepisy nie precyzują.

Jak informuje Główny Inspektorat Pracy, "napoje mają być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących".

Już wiadomo, że nie wszyscy się z tego obowiązku wywiązują.

- W tym roku dostaliśmy już ok. 200 skarg na zbyt wysoką temperaturę w pracy i niezapewnienie przez pracodawcę zimnych napojów. W związku z trwającymi upałami ta liczba może znacznie wzrosnąć; sprawdzimy we wrześniu, czy i jak upały przełożyły się na liczbę skarg - mówi Danuta Rutkowska z Głównego Inspektoratu Pracy.

Dla porównania, w zeszłym roku, od maja do września, takich skarg do PIP trafiło około 300.

PIP zapowiada, że skargi będą teraz weryfikowane. Pracodawcy, który nie zapewnia pracownikom odpowiednich warunków, grozi kara od 1 tys. do 30 tys. złotych.

- Inspektor sprawdza, czy pracodawca wypełnia swoje obowiązki w zakresie zapewnienia bezpiecznej i higienicznej pracy w czasie upałów - zimne napoje, właściwą temperaturę w pomieszczeniach pracy, czy czyści i konserwuje urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne (kontroler może poprosić o aktualne wpisy odnośnie przeglądów technicznych i przeprowadzonych prac konserwacyjnych) - mówi Danuta Rutkowska. - W razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia spowodowanego warunkami pracy związanymi z temperaturą, może wydać nakaz natychmiastowego wstrzymania pracy.

Klimatyzacja nie jest wymagana

Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek "chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki".

Przepisy wyraźnie regulują jednak tylko najniższą temperaturę, jaka może panować w miejscu pracy. W pomieszczeniach biurowych to minimalnie 18 stopni, w halach 14 (nie dotyczy pomieszczeń specjalistycznych, np. chłodni).

- Oczywiście, pracodawca w zależności od swoich możliwości powinien poprawić komfort pracy pracowników, obniżając temperaturę na stanowiskach pracy. Może w tym celu stosować rolety, wentylatory, klimatyzatory itp. Pracodawcy, u których funkcjonuje stała instalacja klimatyzacyjna, powinni zadbać o jej sprawność i odgrzybianie, czyszczenie, by nie stanowiła źródła dodatkowych zagrożeń - pisze rzecznik Głównego Inspektoratu Pracy.

Zwyczajowo przyjmuje się, że temperatura powietrza w biurze nie powinna przekraczać 30 stopni. Pracownicy mogą wnioskować do pracodawcy o zainstalowanie klimatyzacji. Wciąż jednak jest to swobodna decyzja pracodawcy.

Kto może nie przyjść do pracy

Choć przepisy nie określają górnej granicy temperatury, jaka może panować w miejscu pracy, są pewne grupy pracowników, które w upał mogą zrobić sobie wolne.

Pierwsza grupa to pracownicy młodociani, czyli tacy, którzy nie skończyli jeszcze 18 lat. Tu przepisy są jasne. - Zabronione jest zatrudnianie młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza jest większa niż 65 proc. - informuje Główny Inspektorat Pracy.

Przyjścia do pracy w upalne dni mogą też odmówić pracownicy chorzy, dla których praca w upał może wiązać się z ryzykiem utraty zdrowia czy życia.

Takie prawo daje art. 210 Kodeksu Pracy. "W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego".

Ewentualne zagrożenie ocenia pracownik. Jeśli przełożony się z nim nie zgadza, spór może rozstrzygnąć sąd pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(136)
WYRÓŻNIONE
ZK590
6 lat temu
Mordasewicza z Tuskiem wysłać do roboty nas budowę TYLKO na 12 miesięcy. Zauważyliby, że harówka za psie pieniądze do 67 lat to nie to samo co opowiadanie bredni w fotelu przed kamerami.
guru
6 lat temu
u mnie na hali przy maszynach 35 stopni(przez okna dachowe dodatkowo słonce grzeje na głowe)zaduch straszny,praca w gumie-szefostwo wode daje i tylko tyle ale jak chcielismy aby właczył jakis wiatrak to stwierdził ze szkoda prądu!!!jesli przepisy mówią o temperaturze minimalnej zimą to moze ktos zmieni przepisy i zacznie sie tez mowic o maksymalnej?
stary
6 lat temu
Kontrole we wrześniu? Upały sa teraz proszę Inspekcji. Ruszcie tyłki teraz w upały a nie jak będzie chłodno. Wtedy kontrole bedą bez sensu.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (136)
Nick
5 lata temu
U nas na hali produkcyjnej 35 stopni
A-32
6 lat temu
Mój szef twierdzi ze nie załozy klimy bo bedziemy chorowac(salon fryzjerski).Fajnie ze ktoś dba o zdrowie pracowników,az miło.
Świadek
6 lat temu
Trzeba sprawdzić ekipy sprzątające w gdansku na stoczni. Robotnicy nie dostają żadnych napoi pomimo wysokiej temperatury ! Pracodowca robi problemy nawet gdy pracownicy chcą sami kupić wodę ! Skandal !!
Ja
6 lat temu
W przedszkolach w staowej woli nie mamy zmineraizowanej wody nie jest skrócony czas pracy jak zapowiada ministerstwo brak klimatyzacji w pomieszczeniach a dzieci są na polu po 2godz dziennie tam poprosimy o kontrloe PKP we wszystkich
szymon
6 lat temu
Drodzy Inspektorzy z PIP! Mój szef mówi, że Wy nawet rowerów nie macie aby dojechać i sprawdzić, dlatego on "wasze kontrole" śmiechem i kawiorem przegryza....
...
Następna strona