Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA/Rozmowy Steinhoffa o liberalizacji w handlu

0
Podziel się:

Głównym wątkiem rozmów – jak poinformował Steinhoff – jest liberalizacja w handlu między obu krajami w kontekście wchodzenia Polski do Unii Europejskiej

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff, który przebywa z kilkudniową wizytą w USA, prowadzi rozmowy z przedstawicielami ekonomicznych resortów administracji amerykańskiej i prywatnego sektora gospodarki.

We wtorek wicepremier spotkał się z wiceministrem handlu USA Grantem Aldonasem, a następnie z Alanem Larsonem, podsekretarzem stanu ds. ekonomicznych w Departamencie Stanu. Po południu ma rozmawiać z pełnomocnikiem rządu ds. handlu zagranicznego Robertem Zoellickiem.

Jak powiedział PAP wicepremier, w rozmowie z wiceministrem Aldonasem uzyskał zapewnienie, że USA utrzymają system GSP (General System Of Preferences), czyli preferencje dla Polski w handlu zagranicznym, które gwarantują, że 40 procent towarów z Polski będzie importowanych bez cła.

'Zabiegałem, by system GSP został utrzymany do czasu akcesji Polski do Unii Europejskiej, a potem problem ten zostanie rozwiązany inaczej' – powiedział Steinhoff.

Głównym wątkiem rozmów – jak poinformował Steinhoff – jest liberalizacja w handlu między obu krajami w kontekście wchodzenia Polski do Unii Europejskiej. USA nalegają na zwiększenie konkurencyjności swych towarów na rynku polskim przez obniżanie ceł na nie do poziomu równego cłom na towary z UE.

Wizyta Steinhoffa jest ostatnią wizytą przedstawiciela rządu polskiego na tym szczeblu przed wizytą w Polsce prezydenta Busha w połowie czerwca i jej celem jest m.in. – jak powiedział wicepremier – 'dokonanie pewnych ustaleń, które trzeba szybko przełożyć na język konkretnych zapisów, aby szereg rzeczy rozstrzygnąć przed przyjazdem prezydenta do Polski'.

Wicepremier poruszył m.in sprawę dostępu polskich towarów do rynku amerykańskiego. Chodzi tu m.in. o kontyngent na eksport serów, wielkości około 2,5 tys. ton, o którego podwojenie Polska zabiega od kilku lat, a także o kontyngent na wyroby tekstylne i odzieżowe wartości 50 mln dolarów, o którego zwiększenie też trwają starania.

Innym spornym punktem jest postępowanie ochronne USA przeciwko importowi polskiej stali i glutenu pszenicznego. Jak powiedział Steinhoff, Polska proponuje USA porozumienie, na podstawie którego zobowiąże się do nieeksportowania do USA tych artykułów poniżej pewnej minimalnej ceny.

Wicepremier Steinhoff wraz z towarzyszącym mu wiceministrem transportu Witoldem Chodakiewiczem prowadzą także w Waszyngtonie negocjacje na temat umowy o komunikacji lotniczej z USA. Rozszerzałaby ona – z obecnych trzech do około 13 - liczbę amerykańskich miast, w których mogłyby lądować polskie samoloty (PLL LOT).

Polscy negocjatorzy mają nadzieję przygotować projekt umowy do podpisania w czasie wizyty prezydenta Busha w Warszawie.

W środę wicepremier Steinhoff będzie gościem na lunchu w Amerykańskiej Izbie Handlowej. W swym wystąpieniu ma zachęcać biznes USA do inwestowania w Polsce. Będzie tam również rozmawiać o programie pomocy dla małych i średnich polskich przedsiębiorstw w ich wchodzeniu na rynek amerykański.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)