Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Użytkowanie wieczyste. Nie każdy skorzysta z bonifikaty. Gminy muszą się pospieszyć

50
Podziel się:

Bonifikata za szybką spłatę opłat rocznych z góry dotyczy tych, którzy mieszkają na gruntach Skarbu Państwa. Większość jednak mieszka na gruntach gminnych i to gminy muszą podjąć uchwały, by ludzie mogli z bonifikat skorzystać.

Opłata przekształceniowa będzie stała, jeśli nie liczyć możliwej co trzy lata waloryzacji.
Opłata przekształceniowa będzie stała, jeśli nie liczyć możliwej co trzy lata waloryzacji.

Jak pisaliśmy w money.pl, tydzień temu, 5 października, weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - w prawo własności. Jej skutki 2,5 mln Polaków odczuje z początkiem 2019 r.

Zaświadczenia o nabyciu własności większość z nich otrzyma przed 29 marca, bo - jak usłyszała "Gazeta Wyborcza" w resorcie inwestycji, to "graniczny termin opłat za użytkowanie".

Zobacz także: Od 1 stycznia znika relikt z czasów PRL. "Gigantyczna operacja" będzie kosztowała 130 mln rocznie

Właściciele mieszkań przez 20 lat będą płacić tzw. opłatę przekształceniową, która podana zostanie na zaświadczeniu - co roku będzie taka sama i będzie wynosić tyle, co ostatnia opłata za użytkowanie wieczyste, tłumaczy "Gazeta Wyborcza".

Ale jest też możliwość uzyskania bonifikaty, jeśli zapłaci się jednorazowo, z góry. Jak zaznacza gazeta, przewidziana jest jednak dla osób mieszkających na gruntach Skarbu Państwa, a to 1/5 spośród 2,5 mln korzystających z użytkowania wieczystego.

Domy większości - 80 proc. - są na gruntach gminnych. Takie osoby będą mieć prawo do bonifikaty, jeśli samorządy wprowadzą stosowne uchwały. A takich na razie żaden samorząd nie podjął.

Jak zauważa gazeta, urzędnicy będą musieli rozpatrywać ewentualne odwołania od kwot opłaty przekształceniowej, a tych może być sporo. Tu może być problem, bo sprawy w SKO ciągną się miesiącami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

nieruchomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(50)
Ale
5 lata temu
Dlaczego tyle samo ja oczekuje że będzie mniej mają mnie zjeść te opłaty
Halinka
5 lata temu
Uważam że ten kawałek gruntu w bloku pod moim mieszkaniem które otrzymałam 1981 dawno zapłaciłam płacąc użytkowanie wieczyste obecnie 258 zł to spora kwotana dzis i.mam jeszcze przez 20 lat płacić mam już 65 lat i nie wiem czy będę żyła te 20 lat jeszcze bo jestem osobą chora dla mnie to szukanie pieniędzy i wyciąganie od ludzi starszych których emerytury na leki nie wystarczają i opłaty teraz obecnie po co mi ten grunt teraz już opłaty są ogromne wstyd i zdzierstwo to powinno być automatem przekształcone przez zasiedzenie bez zadnych opat bo placac do tej pory splacilam ten grunt 50 m 2 taka to sprawiedliwosc
polak
5 lata temu
droga Katarzyno Izdebska-Białka, z tego artykułu dowiedziałem się że użytkowanie wieczyste to relikt PRL-u, co w takim razie z użytkowaniem wieczystym w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czyżby tam też był ten wstrętny ustrój który Pani określa w Polsce PRL. Pisząc o czymkolwiek należałoby coś niecoś wiedzieć... zatem do wiedzy droga Katarzyno.
marian51
5 lata temu
Na co mi kawałek ziemi pod blokiem w którym jest 100 mieszkań
Antek
5 lata temu
Znowu zbiórka na rozdawnictwo...
...
Następna strona