Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Veto "szóstki" przeciwko programowi pomocy żywnościowej

0
Podziel się:

Ministrowie rolnictwa UE nie doszli wczoraj do porozumienia nad przedłużeniem unijnego programu pomocy dla najuboższych.

Veto "szóstki" przeciwko programowi pomocy żywnościowej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ministrowie rolnictwa UE nie doszli wczoraj do porozumienia nad przedłużeniem unijnego programu pomocy dla najuboższych mieszkańców Unii. Bijemy głową w mur - mówił podczas posiedzenia minister rolnictwa Francji Bruno Le Maire.

Na zdjęciu Marek Sawicki, minister rolnictwa

Chodzi o kontynuowany od 1987 roku program pomocy żywnościowej i utrzymanie w przyszłym roku puli na pomoc żywnościową dla najuboższych w UE w wysokości 480 mln euro. Na skutek wyroku Trybunału UE oraz oporów 6 krajów członkowskich (Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Szwecja, Holandia i Dania), pomoc przewidziana na przyszły rok została drastycznie zmniejszona, a bez zgody między państwami program może przestać istnieć w 2013 roku.

Podczas posiedzenia ministrów w Luksemburgu, któremu przewodniczył szef polskiego resortu Marek Sawicki, żaden z blokujących przedłużenie programu sześciu krajów nie zmienił zdania. Ich przedstawiciele argumentują, że pomoc dla najuboższych nie powinna być finansowana z budżetu UE, a ze środków krajowych.

_ - To jest dowód egoizmu w Unii Europejskiej, w której potrzebujemy coraz więcej solidarności, nie tylko wobec banków i systemów finansowych, ale także wobec ludzi, którzy czują kryzys na własnej skórze _ - mówił podczas konferencji prasowej kończącej posiedzenie ministrów unijny komisarz ds. polityki rolnej Dacian Ciolos.

_ - Coś złego dzieje się z naszą wspólną Europą; nie możemy dogadać się w sprawie najuboższych, a chcemy mieć solidaryzm finansów i bankowości. Europa wchodzi w fazę niebezpiecznych egoizmów narodowych _ - wtórował mu Sawicki.

Zapowiedział przy tym, że prace nad wypracowaniem kompromisu w sprawie programu będą kontynuowane. Jest to kolejna próba wyjścia z impasu i trzecia już debata unijnych ministrów na ten temat od czasu objęcia przez Polskę rotacyjnej prezydencji UE w lipcu.

Licząc na przełamanie impasu, Komisja Europejska zmieniła na początku października podstawę prawną dla swej propozycji o pomocy żywnościowej dla najuboższych. Nie przekonało to ministrów sześciu blokujących państw.

_ - Jest nowa propozycja z nową podstawą prawna, ale to nie zmienia pozycji Szwecji _ - przyznał podczas debaty szef szwedzkiego resortu Eskil Erlandsson. _ - Muszę powiedzieć po prostu +nie+, nawet nowy wniosek nie przekonuje nas _ - dodał minister Czech. Podobne zdanie wyrazili ministrowie Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Wcześniej propozycji KE nie przyjęli unijni ministrowie ds. polityki społecznej. Podtrzymanie sprzeciwu wywołało głosy protestu wśród pozostałych delegacji. _ - Jesteśmy oburzeni _ - stwierdził podczas posiedzenia jeden z szefów delegacji. _ _

_ - Francja zgodziła się na wiele kompromisów teraz prosimy tylko o to, by ten program został przedłużony na lata 2012 i 2013. Bijemy głową w mur _ - oburzał się z kolei minister Francji Bruno Le Maire. Do słów krytyki przyłączyli się także ministrowie Węgier, Austrii, Belgii, Irlandii Bułgarii, Portugalii i Estonii.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w kwietniu, że pomoc żywnościowa rozdzielana w ramach programu może pochodzić jedynie z zapasów publicznych UE i wykluczył proponowaną przez KE możliwość kupowania w ramach tego samego programu żywności na wolnym rynku.

W konsekwencji zmniejszyło to drastycznie przewidziane na program w 2012 roku środki, z 480 mln do 113 mln euro, mogące pokryć jedynie wykup istniejących w UE nadwyżek produktów rolnych (tzw. zapasów interwencyjnych), czyli - jak szacuje KE - 162 tys. ton zboża i 54 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku. Na Polskę przypadło w ramach tego programu nieco ponad 17 mln 310 tys. euro, za które będziemy mogli wykupić 9,6 tys. ton mleka w proszku. Dla porównania w 2010 roku Polska otrzymała 75 mln euro.

Czytaj więcej wiadomości z UE w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t97458.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unijny;komisarz;chce;zakazac;ratingow;to;one;pogarszaja;sytuacje;krajow,45,0,942637.html) Przez ratingi jest gorzej. Trzeba ich zakazać Michel Barnier proponuje, by - w razie konieczności - zabronić agencjom publikowania ocen wiarygodności kredytowej pogrążonych w kryzysie krajów UE - pisze Financial Times Deutschland.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t97553.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/serbia;coraz;blizej;unii;ale;ke;stawia;warunki,183,0,934839.html) Jest nowy kandydat do Unii. Warunkowo Otwarcie rokowań członkowskich będzie możliwe wtedy, gdy Belgrad unormuje relacje z Kosowem - poinformowała Bruksela.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t160986.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/doplaty;dla;rolnikow;unia;nie;chce;zmian,128,0,934784.html) Nie będzie zrównania dopłat dla rolników Komisja Europejska planuje tylko stopniowe zmniejszanie różnic. Polscy rolnicy zyskają do 2020 roku jedynie 30 euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)