Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W III kwartale ożywienie zwolni tempa

0
Podziel się:

Ankietowani przez NBP przedsiębiorcy oczekują w III kwartale 2003 kontynuacji ożywienia gospodarczego, na co wskazuje rosnący popyt oraz malejące zapasy, jednak będzie ono słabsze niż w II kwartale

W III kwartale ożywienie zwolni tempa

- wynika z szybkiego monitoringu koniunktury NBP.

"W III kwartale 2003 roku można oczekiwać nadal dość dobrego poziomu koniunktury gospodarczej, jednak liczyć się trzeba ze spowolnieniem tempa jej poprawy w stosunku do II kwartału" - podał NBP.

"W świetle danych z szybkiego monitoringu, można oczekiwać niewielkiego wzrostu popytu, w stosunku do poprzedniego kwartału, ale widocznego w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku" - napisał NBP.

NBP spodziewa się, że wzrost popytu w znacznie silniejszym stopniu będzie dotyczył firm prywatnych, eksportujących i o przeciętnej wielkości.

"Nieco niższe niż w poprzednim kwartale tempo ożywienia może wynikać z niewielkiego spadku tempa wzrostu nowych zamówień, zwłaszcza na rynku krajowym. Tempo to jest jednak wysokie w gronie eksporterów" - napisał NBP.

Z badań NBP wynika, że wzrost produkcji może być w III kwartale nieco wolniejszy, i to w obu sektorach własności, niż w poprzednim kwartale.

"Może to się wiązać z nieco gorszymi prognozami eksportu" - ocenia NBP.

"Pozytywne jest zjawisko wyraźnej poprawy prognoz produkcji w budownictwie. Wysoki jest też udział podmiotów oczekujących wzrostu produkcji w klasach eksporterów" - napisał NBP.

Według NBP poprawa stanu koniunktury w I półroczu 2003 roku spowodowała wyraźną poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw. Saldo ocen tego wskaźnika wzrosło do najwyższego od I kwartału 2001 roku poziomu.

"Drugi kwartał z rzędu wzrósł optymizm co do oczekiwanych zmian sytuacji ekonomicznej. Saldo tych ocen poprawiło się również w odniesieniu do analogicznego okresu 2002 roku, największy poziom optymizmu wykazali eksporterzy nie będący importerami - prawdopodobny efekt osłabienia złotego" - napisał NBP.

Z badań NBP wynika, że nadal nie widać przełomu w zakresie aktywności inwestycyjnej.

"Po okresie systematycznego wzrostu od połowy zeszłego roku, wskaźnik aktywności inwestycyjnej ponownie spadł. Wzrostu aktywności inwestycyjnej można oczekiwać tylko w dwóch sekcjach - transporcie i budownictwie, gdzie takie zjawisko w okresie wiosenno-letnim ma silny komponent sezonowy" - stwierdził NBP.

NBP pisze, że zjawiskiem pozytywnym jest natomiast systematyczny spadek odsetka inwestorów zamierzających ograniczyć lub zrezygnować z już rozpoczętych inwestycji.

NBP ocenia, że możliwy jest w nadchodzących miesiącach spadek tempa eksportu i to zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału, jak i analogicznego okresu 2002 roku.

Ankietowane przez NBP firmy spodziewają się spadku oprocentowania kredytów do około 7 proc.

Badane przez NBP firmy oceniają, że CPI w ciągu 12 miesięcy utrzyma się na poziomie średnio 2 proc. 60 proc. badanych oczekuje inflacji w przedziale 1,5-3,5 proc.

Według NBP są wyraźne sygnały, że towary importowe mogą wypierać towary krajowe na polskim rynku.

gospodarka
wiadomości
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)