Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W IV kwartale ma być lepiej

0
Podziel się:

Eksperci NBP przewidują lekką poprawę koniunktury gospodarczej w IV kwartale, na co wskazuje poprawa wskaźników koniunktury, znaczący wzrost produkcji przemysłowej w III kwartale i większe wykorzystanie mocy produkcyjnych.

'W IV kwartale 2002 roku można oczekiwać lekkiej poprawy koniunktury gospodarczej, chociaż prognoza taka opatrzona jest pewnymi znakami zapytania' - napisali eksperci NBP we 'Wstępnej informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kw. 2002'.

Jednocześnie NBP wskazuje, że nadal panuje słaba koniunktura za granicą, a prognoza ekonometryczna wskaźnika produkcji wskazuje na ponowne obniżenie się go w październiku. Poza tym wskaźnik koniunktury GUS w październiku lekko się obniżył.

Wśród badanych przez NBP przedsiębiorstw w III kwartale pogorszyła się sytuacja ekonomiczna i zmniejszył się optymizm prognoz na najbliższe 3 miesiące. Poza tym zmniejszyły się zamówienia, a coraz więcej firm planuje redukcje zatrudnienia.

Z drugiej strony przedsiębiorstwa informowały, że wzrastają ich moce produkcyjne, poprawiają się prognozy dotyczące produkcji przemysłowej oraz inwestycji, a firmy prognozują spadek inflacji.

Niski popyt był wskazywany jako najważniejsze źródło trudności przedsiębiorstw. Prognozy popytu, w porównaniu z badaniem sprzed trzech miesięcy, lekko się pogorszyły. Według NBP w IV kwartale można się spodziewać lekkiego spadku aktywności eksportowej.

Zwiększył się odsetek firm, które planują zwiększyć produkcję, ale ten wzrost odsetka firm jest niewielki. Firmy informują natomiast o planach lekkiego zwiększenia inwestycji.

Większość badanych przedsiębiorstw utrzymuje dotychczasowy poziom kredytów, ale w ostatnim badaniu wzrosła liczba firm, które planują znaczne zmniejszenie swoich kredytów.

Pogorszyły się prognozy zatrudnienia, w porównaniu z badaniem z III kwartału.

W monitoringu NBP wzięło udział 517 podmiotów z całego kraju.

Wskaźnik prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw pogorszył się do 4,8 pkt z 12,1 pkt w III kwartale. Z wskaźników cząstkowych NBP odnotował poprawę prognoz trwałych tendencji popytu, produkcji przemysłowej i inwestycji. Pogorszyły się natomiast wskaźniki sezonowych zmian popytu, eksportu i zatrudnienia.

Wskaźniki klimatu koniunktury jest różnicą między procentem odpowiedzi korzystnych i niekorzystnych dla sytuacji przedsiębiorstw. Wskaźniki przyjmują wartośćci od +100 do -100.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)