Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik zadłużenia Krakowa osiągnie 58 proc. w 2002 roku

0
Podziel się:

Zarząd Krakowa prognozuje, że wskaźnik stosunku skumulowanego zadłużenia miasta do jego dochodów wzrośnie z 31 proc. na koniec 2000 roku do 58 proc. w przyszłym roku

- poinformował PAP wiceprezydent miasta Tomasz Szczypiński.

'Wzrost zadłużenia Krakowa, które w przyszłym roku - według założeń budżetowych - osiągnie poziom 58 proc. dochodów operacyjnych, jest spowodowany znacznymi inwestycjami komunikacyjnymi oraz zmniejszeniem dynamiki przychodów' - powiedział w piątek wiceprezydent Szczypiński.

Jego zdaniem, zbliżanie się Krakowa do ustawowej granicy wysokości zadłużenia dla jednostek samorządu terytorialnego, wynoszącej 60 proc., nie jest niebezpieczne dla miasta.

'Wypłacalność Krakowa jest pełna, o czym świadczy utrzymanie w tym miesiącu oceny ratingowej agencji Standard&Poor's na poziomie BBB+, co jest równe ratingowi dla Polski oraz stanowi najwyższą ocenę wśród wszystkich polskich miast' - mówił Szczypiński.

Zwrócił uwagę, że znacznie lepszym wskaźnikiem oceny zadłużenia miasta jest stosunek wysokości obsługi zadłużenia do dochodów miasta, który wzrośnie z obecnego poziomu 4 proc. do około 7 proc. w roku 2002.

Agencja S&P, podtrzymując ocenę BBB+ dla długookresowej wiarygodności kredytowej Krakowa z perspektywą stabilną, poinformowała, że spodziewa się, iż zarząd miasta będzie ściśle monitorował możliwe pogorszenie sytuacji budżetowej oraz prognozowanego wzrostu długu, wynikającego z ambitnego planu inwestycyjnego miasta.

'Jakikolwiek poślizg związany z prognozowanymi liczbami deficytu może spowodować presję na ocenę wiarygodności kredytowej' - zastrzegł audytor.

Według agencji, utrzymanie ratingu odzwierciedla zdywersyfikowaną gospodarkę miasta z szybko rozwijającym się sektorem usług, rolę Krakowa jako głównego centrum edukacyjnego i naukowego oraz przejrzystą politykę fiskalną, a zwłaszcza szczegółowe plany inwestycyjne z jasno sformułowanymi priorytetami.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)