Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost politycznego ryzyka na Ukrainie - BNP Paribas i Merrill L.

0
Podziel się:

BNP Paribas i Merrill Lynch wyraziły opinię, że następstwem dymisji wicepremiera Ukrainy Julii Tymoszenko może być ustąpienie premiera-reformatora Wiktora Juszczenki.

BNP Paribas i Merrill Lynch, w opublikowanej we wtorek w Londynie analizie nt. sytuacji na Ukrainie, wyraziły opinię, że następstwem dymisji wicepremiera Julii Tymoszenko może być ustąpienie premiera-reformatora Wiktora Juszczenki.

Zwracają one również uwagę na pogorszenie się stosunków między Juszczenką i prezydentem Leonidem Kuczmą.

Oba banki inwestycyjne spodziewają się utrzymania współpracy władz w Kijowie z MFW nawet w razie dymisji premiera Juszczenki, choć nie wykluczają, że współpraca ta stanie się trudniejsza. Paribas pisze o możliwych gorszych warunkach obsługi długu Ukrainy, wynoszącego ponad 13 mld USD.

Tymoszenko została zdymisjonowana przez Kuczmę w ubiegły piątek w związku z przedstawieniem jej przez prokuratora generalnego formalnych zarzutów przemytu i nadużyć podatkowych w okresie, gdy stała na czele państwowego koncernu - Zjednoczonych Systemów Energetycznych.

Były premier Ukrainy Pawło Łazarenko, który siedzi w więzieniu w USA, miał złożyć zeznania obciążające Tymoszenko. Tym niemniej premier Juszczenko, któremu udało się ożywić reformy gospodarcze na Ukrainie i zabezpieczyć kredyty MFW, bronił jej do samego końca.

Według cytowanych w analizie BNP Paribas źródeł na Ukrainie 'obecność Tymoszenko w rządzie Ukrainy miała dla Juszczenki zasadnicze znaczenie, ponieważ odgradzała go od oligarchów i zorganizowanego świata przestępczego, wspólnie kontrolujących sektor energii'.

Analitycy banku sądzą, że Tymoszenko ściągnęła na siebie gniew 'potężnych grup interesów, w tym byłego współpracownika Kuczmy - Ołesandra Wołkowa, którzy zdecydowani byli przeforsować jej usunięcie, ponieważ reformy rządu szkodziły ich pozycji'.

BNP Paribas zwraca też uwagę na pogłoski krążące na Ukrainie, iż 'Juszczenko przynajmniej częściowo był zamieszany w próby odsunięcia Kuczmy na tle zarzutów związanych z zabójstwem znanego dziennikarza Georgija Gongadze'.

'Dymisja Tymoszenko, kluczowej postaci w rządzie, zdaje się wskazywać na to, że Kuczma wygrywa walkę z przeciwnikami i dlatego można spodziewać się odsunięcia samego Juszczenki'.

'Negatywnym wydarzeniem dla reform' nazywa Merrill Lynch wymuszone odejście Tymoszenko z rządu. Bank zastanawia się, czy odejdzie również sam Juszczenko.

Analitycy banków uważają, że na Ukrainie zwiększa się ryzyko politycznej huśtawki, ale do rozłamu z MFW nie dojdzie. Tym samym nie spodziewają się radykalnej zmiany kierunku polityki ekonomicznej, która, jak piszą, 'napawa ostrożnym optymizmem'.

W ubiegłym roku na Ukrainie odnotowano, po raz pierwszy od uzyskania niepodległości w 1991 roku, sześcioprocentowy wzrost PKB.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)