Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z głodu umiera w świecie codziennie 90 tysięcy dzieci

0
Podziel się:

Co 8 sekund na świecie umiera z głodu jedno dziecko, 30 tysięcy dzieci dziennie umiera przed piątym rokiem życia z powodu braku właściwej opieki i niedożywienia. Według danych UNICEF rocznie umiera 11 milonów takich dzieci.

Szczególnie dramatyczna sytuacje jest w Afryce, gdzie w wielu krajach z powodu wojen lub chorób miliony dzieci zostały osierocone i bez środków do życia są zdane tylko na siebie.

Wojciech Zięba z Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri" [czyt. majtri] powiedział, że wyjatkowo krytyczna sytuacja panuje między innymi w Rwandzie, w której toczyła się wojna domowa. Tam często głową rodziny zostają 12 -14 latkowie, a dziesiątki tysięcy dzieci niezdolnych do zapewnienia sobie jedzenia, umiera.

Przedstwicielka UNICEF w Polsce Ewa Falkowska podkreśliła, że problem dotyka również krajów Azji, gdzie prawie połowa dzieci ma niedowagę z powodu braku żywności, a wysoką smiertelność potęguje brak opieki medycznej.

Według organizacji niosących pomoc afrykańskim dzieciom, wystarczy 60 złotych miesięcznie, by uratować od głodu jedno dziecko i wykształcić je.

Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri" prowadzi akcję wspierania afrykańskich sierot "Adopcja serca". Do akcji może przyłączyć się każdy indywidualnie lub z grupą przyjaciół. Osoba, wpłacając na konto organizcji "Maitri" równowartość 15 dolarów miesięcznie, decyduje się na symboliczną opiekę nad jednym osieroconym afrykańskim dzieckiem. Opieka obejmuje pokrycie kosztów leczenia, jedzenie i naukę. Ofiarodawcy po pewnym czasie otrzymują zdjęcie swojego podopiecznego i korespondują z nim.

Wszyscy, którzy chcieliby pomóc głodującym dzieciom w Afryce, więcej informacji mogą znaleźć w internecie na stronach www.maitri.diecezja.gda.pl lub pod gdańskim numerem telefonu 0 58 - 520- 30- 50

Ośrodki misyjne i medyczne niosące pomoc głodującym dzieciom działają w wielu krajach afrykańskich. Polska misjonarka Teresa Kusik powiedziała, że często przychodzą tam dzieci z objawami choroby głodowej. Nie udaje się jednak pomóc wszystkim dzieciom.

W Polsce zjawiska skarajnego głodu nie ma, ale problem niedożywienia dzieci jest coraz powszechniejszy. Wiele dzieci idzie do szkoły głodnych, niektóre jedzą nie częściej niż raz dziennie, nie otrzymują też ciepłych posiłków. Organizacje charytatywne, jak Polska Akcja Humanitarna, Caritas i PCK prowadzą stałe akcje zbierania pieniędzy na rzecz potrzebujących dzieci. Rozwija się incjatywa "Pajacyk" Polskiej Akcji Humanitarnej, zbiórki na rzecz walki z głodem organizowane przez PCK, czy sprzedaż świec wigilijnych Caritas, z których dochód jest dzielony na potrzeby dzieci w Polsce i na świecie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)