Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Zakaz handlu w niedziele zdjęty z obrad Sejmu. Ustawa wejdzie później niż zakładano?

17
Podziel się:

Według rzeczniczki PiS Beaty Mazurek na zdjęcie z porządku obrad Sejmu projektu ustawy ws. ograniczenia handlu w niedziele mogła mieć wpływ opinia przygotowana przez MSZ. Mazurek oceniła, że ewentualne wejście w życie ustawy może opóźnić się o miesiąc.

Beata Mazurek, rzecznik PiS
Beata Mazurek, rzecznik PiS (Michał Wargin/East News)

Projektem ws. ograniczenia handlu w niedziele posłowie mieli zająć się na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu. Ostatecznie projekt został zdjęty z porządku obrad.

Mazurek podkreśliła podczas briefingu prasowego w Sejmie, że taka decyzja zapadła na konwencie seniorów i prezydium Sejmu.

- W mojej ocenie wpływ mogła mieć na to opinia MSZ, z której wynika, że rozwiązania, które zaproponowaliśmy w komisji, mogą mieć wpływ na to, by musiały być notyfikowane przez Komisję Europejską - powiedziała rzecznik PiS. Pytana, czy z projektu zostanie wyłączony handel w internecie, odpowiedziała, że jest to "jedno z rozwiązań".

Zobacz także: W które niedziele sklepy będą czynne? Znamy plany PiS

Mazurek dopytywana, czy realne jest wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 r., odpowiedziała, że jeśli będzie zachowany dotychczasowy harmonogram posiedzeń, to może mieć miejsce przesunięcie tego terminu.

- Wtedy z całą pewnością to przesunięcie będzie nie dłuższe niż miesiąc, czyli regulacje byśmy wprowadzili od 1 lutego - dodała.

Rzecznik PiS dopytywana, czy jest decyzja o ewentualnym zwołaniu dodatkowego posiedzenia Sejmu w grudniu podkreśliła, że takiej decyzji nie ma. - Praktyka jest różna, czasami z niektórych posiedzeń rezygnujemy, czasami dodajemy - dodała.

Projekt ustawy ws. ograniczenia handlu w niedziele zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

Projekt trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Projekt przewiduje wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 r.

We wtorek szef sejmowej podkomisji ds. rynku pracy poseł PiS Janusz Śniadek powiedział PAP, że w związku z wątpliwościami zawartymi w opinii MSZ konieczna będzie ingerencja w treść projektu ustawy o zakazie handlu w niedzielę lub jego notyfikacja przez KE, co może potrwać do 13 miesięcy.

Według opinii przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta zakaz handlu w wybrane dni w internecie wymagać będzie notyfikacji Komisji Europejskiej.

Mateusz Roszak, PAP

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Franek
6 lat temu
W
gość2017
7 lat temu
Szanowni redaktorzy wszelkich mediów. Proszę o wyjasnienie czym pytanie o różni sie od dopytywani.\Czy dopytywanie świadczy o waszej dociekliwości, sic?
Iwona
7 lat temu
Byłam przeciwna tej ustawie w formie zaproponowanej przez solidrność, ale po poprawkach PIS i przemyśleniu paru kwestii myślę że jest potrzebna, boję się że jej ewentualne długie procedowanie spowoduje wprowadzenia licznych zmian, które wypaczą jej sens, oby nie!
Maryla
7 lat temu
Ochrona dla małych sklepów i ustawowe wolne (choćby i dwa dni) dla harujących ponad miarę pracowników marketów to ważne cele, jak trzeba będzie poczekać to trudno, byleby to jednak weszło w życie
Marek
7 lat temu
Ciekawy jestem czy uda się utzymać ten termin, znaczy że ustawa wejdzie w życie od lutego. Wydaje mi się że jakaś forma regulacji handlu w niedzielę jest potrzebna i dobrze by było, żeby ta ustawa zaistniała