Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZM Mesko po dwóch miesiącach przerwy wznowiły produkcję

0
Podziel się:

Jako przyczynę tak długiego przestoju zarząd fabryki podał chęć zredukowania kosztów własnych wobec niepewności co do poziomu zamówień rządowych na 2001 rok

Po blisko dwumiesięcznej przerwie Zakłady Metalowe Mesko w Skarżysku Kamiennej wznowiły produkcję -poinformował rzecznik spółki Zbigniew Kotarba.

'Zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem w czwartek cała załoga, przebywająca od 8 stycznia na urlopach, stawiła się do pracy' - powiedział Kotarba.

W Mesko pracuje 2,3 tys. osób. Większość produkcji stanowią wyroby specjalne, głównie amunicja i rakiety przeciwpancerne i przeciwlotnicze. Na przymusowym, blisko dwumiesięcznym urlopie, przebywała większość załogi (90 proc.), związana z produkcją specjalną. Pozostali pracownicy, zatrudnieni w spółkach-córkach Mesko, zajmujących się produkcją cywilną (sprzęt AGD, maszyny rolnicze, sprzęt oświetleniowy), nie zostali wysłani na urlop.

Jako przyczynę tak długiego przestoju zarząd fabryki podał chęć zredukowania kosztów własnych wobec niepewności co do poziomu zamówień rządowych na 2001 rok.

'Niestety, również obecnie, po zakończeniu przestoju, nie wiemy, jak konkretnie będą wyglądać zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w naszej fabryce' - powiedział Kotarba.

Dodał, że na razie w tej sprawie 'wszystko obraca się w sferze plotek', a na konkrety będzie można liczyć dopiero po uchwaleniu budżetu.

Rzecznik ZM Mesko odmówił podania planowanych przychodów i wyniku finansowego spółki.

'Po pierwsze, przed uchwaleniem budżetu nie wiemy, na jakie zamówienia możemy liczyć, a po drugie, jesteśmy zakładem produkcji specjalnej i ujawnianie takich danych nie jest wskazane' - powiedział.

W styczniu 2001 roku ZM Mesko zawiązały wraz z czterema innymi firmami sektora zbrojeniowego konsorcjum, które zamierza prowadzić m. in. wspólną politykę marketingową i naukowo-badawczą.

'Mamy nadzieję, że pomoże to zdobyć nowe, także zagraniczne rynki zbytu dla naszych produktów' - powiedział Kotarba.

Do konsorcjum weszły - obok ZM Mesko - Zakłady Metalowe Kraśnik, Tłocznia Metali Pressta z Bolechowa koło Poznania, Zakłady Chemiczne Nitro-Chem z Bydgoszczy i Zakłady Produkcji Specjalnej z Pionek.

Zgodnie z rządowym programem prywatyzacji sektora zbrojeniowego z tej grupy firm do prywatyzacji są przeznaczone tylko ZM Kraśnik.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)