"Rząd wzmacnia bezpieczeństwo kraju poprzez inwestycje w polski przemysł zbrojeniowy" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej KPRM po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.
"Dzięki przyjętej uchwale zostanie zwiększony potencjał obronny oraz możliwości odstraszania potencjalnego przeciwnika. Program 'Narew' ma zapewnić osłonę wojskom i obiektom podczas ataku powietrznego. Będzie również stanowił element systemu powszechnej obrony przeciwpowietrznej. To istotne dla bezpieczeństwa Polski i Europy" - tłumaczy Kancelaria Premiera.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uchwała zakłada m.in. dokapitalizowanie spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ Narew, które realizują poszczególne etapy programu "Narew", a także pozostałych programów modernizacyjnych, związanych z obronnością państwa. Inwestycja zostanie podzielona na 7 etapów i zostanie na nią przeznaczone niemal 3,9 mld zł w latach 2024-2030 - wylicza KPRM.
Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Inwestycji Kapitałowych, a spółki będą mogły je przeznaczyć na przykład na rozbudowę i unowocześnienie zakładów czy zwiększenie potencjału produkcyjno-serwisowego i badawczo-rozwojowego.
Ponad 4 proc. PKB na obronność
W poniedziałek MON poinformował, że planuje przeznaczyć w 2024 roku ok. 159,9 mld zł na obronność. Wydatki będą przeznaczone nie tylko na zakupy sprzętu, ale również na rozwijanie zdolności operacyjnych i zwiększenie gotowości bojowej Sił Zbrojnych RP. To ok. 4,2 proc. PKB Polski.