Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Większa pomoc dla rolników? Bruksela reaguje na protesty

36
Podziel się:

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej zamierzają wezwać Komisję Europejską na szczycie w Brukseli w dniach 21–22 marca do szybkiego opracowania większej liczby środków wsparcia rolników - takie zapisy znalazły się w projekcie konkluzji ze szczytu, z którym zapoznała się PAP. To reakcja na trwające od tygodni protesty.

Większa pomoc dla rolników? Bruksela reaguje na protesty
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (PAP, PAP/EPA/RONALD WITTEK)

Kolejne protesty rolników mają się odbyć w tym tygodniu w Belgii i Francji.

W Brukseli szykują zmiany dla rolników

W projekcie konkluzji znajduje się wezwanie do Komisji, by podjęła pracę nad "wszystkimi możliwymi środkami krótkoterminowymi, w tym środkami mającymi na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych i osiągnięciem uproszczeń dla rolników".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Przywódcy mają też wezwać Komisję Europejską do "wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności, w szczególności w celu zapewnienia im godziwych dochodów oraz zapewnienia uczciwej konkurencji na świecie i na rynku wewnętrznym". Zaapelują też do Komisji o podejście do liberalizacji handlu z Ukrainą "w uczciwy i zrównoważony sposób".

"Rada Europejska podkreśla znaczenie silnego i zrównoważonego sektora rolnego dla bezpieczeństwa żywnościowego i strategicznej autonomii Unii, wartość tętniących życiem społeczności wiejskich oraz zasadniczą rolę Wspólnej Polityki Rolnej w tym zakresie" - napisano w projekcie.

O co chodzi w proteście rolników?

W ostatnich tygodniach rolnicy z wielu europejskich krajów wyszli na ulice w proteście przeciwko polityce Unii Europejskiej i planowanym zmianom.

Jednym z zapalników stał się właśnie obowiązek ugorowania gruntów rolnych. Zgodnie z zaprezentowanymi założeniami właściciele, którzy mają powyżej 10 hektarów, mieliby być zobowiązani do pozostawienia 4 proc. gruntów na "obszary nieprodukcyjne". W praktyce oznaczałoby to, że ziemia będzie leżała odłogiem. Rolnicy sprzeciwiają się także ograniczeniu stosowania pestycydów.

Protestującym nie podoba się także bezcłowy import żywności ze Wschodu. Rolnicy przekonują, że nie są w stanie konkurować z ukraińskimi holdingami, które nie muszą stosować się do unijnych wymogów.

- Zmiany we wspólnej polityce rolnej UE, które w większym stopniu uzależniają dopłaty rolne od stosowania ekologicznych praktyk, zbiegły się w czasie ze wzrostem cen energii, inflacją i problemami związanymi z importem z Ukrainy. W tej sytuacji to zrozumiałe, że rolnicy mogą nie widzieć przestrzeni na ich wdrażanie - ocenia w komentarzu dla money.pl Izabela Zygmunt, specjalistka ds. Europejskiego Zielonego Ładu w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej.

- Nie zmienia to faktu, że zmniejszanie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko i klimat i uodparnianie tego sektora na już zachodzące zmiany klimatu jest absolutną koniecznością - mówi Zygmunt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
pol
miesiąc temu
bruksela - po co uprawiasz my ci zaplacimy po co ci ta ziemia my ją odkupimy
pl67
miesiąc temu
jak rolnicy dadza sie przekupic to stracą krok po kroku swoją ziemie i bedzie koniec rolnictwa tak było z rybołówstwem morskim czy Górnictwo .
Popieram_roln...
miesiąc temu
Rolnicy! Błagam Was nie przystawajcie na żadne zaniżone propozycje. My ludzie was rozumiemy i was wesprzemy! Rozwalmy ten ekoszał i unię dyktatorską
Toja
miesiąc temu
Precz z zielonym lądem,rolnicy nie zgadzajcie się na żadne kompromisy
Kola
miesiąc temu
Rolnicy nie zgadzajcie się na żadne dopłaty, tylko na jasne uczciwe prawo, dopłaty dostaniecie teraz a za rok czy dwa już nie i co znów będziecie protestować.
...
Następna strona